Arginin supplementlerinin sağlık ve performans üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmaların sonuçları sizi şaşırtabilir.

Arginin ve damar genişlemesi

Arginin, damarların genişlemesine yol açan bir gaz olan nitrik oksidin sentezinde sınırlayıcı bir rol oynar. Nitrik oksit biyoyararlanımını artırmanın damar genişlemesi ve kan basıncı üzerindeki olumlu etkileri zaten biliniyor, ama yeni bulgular bu artışın egzersiz etkinliği ve performans üzerinde de olumlu etkiler yaratabileceğini gösteriyor.
Bir çalışmada sağlıklı erkeklerden oluşan bir denek grubu kendilerine 6 gram arginin veya placebo verildikten sonra bir egzersiz döngüsüne sokulmuş. Yapılan arginin takviyesi bu egzersizleri gerçekleştirmek için gereken oksijen miktarını azaltıyor (yani egzersizi daha etkin bir hale getiriyor). Bu, insanların aynı egzersizleri daha az enerji harcayarak yapabilecekleri anlamına geliyor. Arginin supplementasyonu, aynı zamanda, yüksek şiddetli bisiklet egzersizi esnasında yorulma başlangıcından önceki süreyi %26 artırıyor.

Arginin ve büyüme hormonu

Diğer araştırmalar arginin supplementlerinin büyüme hormonunu artırabileceğini gösteriyor. Arginin doğrudan damara enjekte edildiğinde büyüme hormonu seviyeleri gözle görülür bir şekilde artıyor. Öyle ki, büyüme hormonu eksikliğinden şüphelenildiği durumlarda arginin enfüzyonu klinik bir teşhis yöntemi olarak kullanılıyor. Büyüme hormonunun yükselmesi için ağızdan alınması gereken en düşük arginin miktarı görünüşe göre 5 gram kadar; bu miktar 9 grama çıkarıldığında vücuttan daha iyi tepki alınıyor.

Arginin ve artan kas hacmi

Yapılan bir başka çalışmada 7 gram arginin, 1,5 gram HMB, 7 gram glutamin ve 3 gram torinin birleşiminden oluşan bir formülün vücut yapısını çarpıcı bir şekilde geliştirdiği görüldü. Placebo verilen bir kontrol grubu ile kıyaslanınca 12 hafta boyunca bu formülü içeren bir supplement kullanan ve ağır direnç egzersizi yapan genç erkeklerden oluşan bir denek grubunun ortalama yağsız vücut kütlesinde 4,5 kilogram bir artışa rastlandı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.