Pek çok supplement tek başına yeterince iyi işler çıkarabilir. Ama bunlardan bazılarını bir araya getirerek daha etkili kombinasyonlar elde edebilirsiniz. Bu makalede hangi kombinasyonların sizi hedeflerinize bir adım daha yaklaştıracağını öğreneceksiniz.

Fıstık ezmesi ve reçel. Patates kızartması ve ketçap. Sinema ve patlamış mısır. Elbette bu ikililerden sadece birini tek başına da tüketebilirsiniz, ama neden böyle yapasınız ki? Bu ikililerden her biri diğerini tamamlayacı niteliktedir.

Bu kural, supplementler için de geçerli! Belli bileşenlerin ne kadar etkili olduğunu araştıran çok sayıda bilimsel çalışmaların var olduğunu zaten biliyorsunuz, ama supplement ikililerini inceleyen ve bazı supplement ikililerin kendilerini oluşturan supplementlerin ayrı ayrı tüketiminden daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracağını ortaya koyan bilimsel araştırmalar da var.

Kafanızı karıştırmadan satın aldığınız supplementlerden en yüksek verimi mi almak istiyorsunuz? O halde bu supplementleri birlikte tüketmeyi bir düşünün!

Güç ve hacim yolunda en yararlı kombinasyon: Kreatin + Beta-Alanin

Kreatin, kas gücünü ve hacmini artırması ile biliniyor. Spor salonu müdavimlerinden profesyonel atletlere kadar herkes tarafından kullanılıyor. Bu bileşeni yoğun performans artırıcı beta-alanin ile birleştirmek elde edeceğiniz sonuçları daha ileri götürebilir.

Kreatin, daha yoğun antrenmanlara dayanabilmeniz ve antrenman sonrasında daha iyi bir şekilde toparlanabilmeniz için vücudunuzdaki fosfokreatin depolarını doldurur. Beta-alanin ise vücuttaki karnosin seviyesini artırır ki tampon hidrojen iyonları daha iyi çalışsın. Böylece antrenmanlarınız daha uzun süreli olabilir.

Antrenman sonrası toparlanmada en iyi kombinasyon: Kazein + Probiyotik

Yavaş sindirilen kazein proteini, kasların büyümesini ve antrenmandan sonra toparlanmasını sağlamak için vücuda sürekli bir amino asit akışı sağlaması ile bilinir. Pek çok insanın vücudunda probiyotiklerin de sindirimi ve besin emilimini iyileştirici bir etkisi vardır. Bu iki supplementi birleştirerek hem kas ağrılarınızı azaltabilir, hem de antrenman sonralarında daha hızlı bir şekilde toparlanabilirsiniz.

Tampa Üniversitesi’nde yakın zamanda yapılan iki haftalık bir araştırmada bilim adamları ağırlık kaldıran erkekleri iki gruba ayırmış. Birinci grup yalnızca kazein tüketirken ikinci grup kazein ve Bacillus coagulans adlı bir probiyotik bakteri tüketmiş. Çalışmanın sonunda kazein proteininin yanı sıra probiyotik tüketen grubun daha az kas ağrısı çektiği, antrenmandan sonra daha hızlı bir şekilde toparlandığı ve yoğun antrenmanlar sırasında fiziksel performanslarını daha uzun süreli muhafaza edebildiği anlaşılmış.

Odaklanma için en iyi kombinasyon: Kafein + L-Teanin

Muhtemelen size kafeinin ne olduğunu anlatmam gerekmiyor. İster evde için, ister bir kafede, ya da antrenmandan önce bir kaşık alın, kafein zaten dünyanın büyük bir kısmına işte ve antrenmanlarda enerji sağlıyor.

Kafeinin sağladığı bu ekstra enerjiden zihinsel olarak maksimum faydayı sağlamak için l-teanin tüketmeyi düşünün. L-teanin, çayda ve birçok antrenman öncesi supplementlerde bulunan bir amino asittir. L-teanin, alfa dalga faaliyetlerini azaltarak beyni hem son derece uyanık hem de rahat tutması bakımından eşsizdir.

Kafein ve l-teanini birleştirmenin uyanıklığı ve odaklanmayı artırdığı, hatta ruh halini düzelttiği anlaşılmış. Sizin anlayacağınız, bu kombinasyonla kafeinin sağladığı uyarıcı etkiyi baş ağrısı, gerginlik ve kafein sonrası düşüklük gibi istenmeyen yan etkiler olmaksızın elde edebilirsiniz. Rüya gibi!

Kilo vermek için en iyi kombinasyon: Yeşil Çay Ekstresi + Kafein

Yağ yakıcı supplementler çoğu zaman kafein içerir, çünkü kafein hem ekstra enerji sağlar, hem de antrenman sırasındaki yağ yakımını artırır.

Kafein tüketimin yarattığı bu sonuçlar bu haliyle yeterince etkili, ama siz bir de kafeini yeşil çay ekstresi ile birlikte tüketmeyi deneyin: Metabolizma hızınız daha da artacak, antrenmanlar sırasında daha da fazla kalori yakacaksınız.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.