Araştırmacılar günlük yaşamda aktif, aşırı kilolu genç erkekleri 4 hafta boyunca tükettikleri besinleri %40 azalttıkları bir diyeti uygularken takip etmiş. Bu gençler ikiye ayrılmış: Birinci grup günde 116 gram protein tüketiyormuş (vücuttaki her kilogram için 1,2 gram protein), ki bu miktar önerilen günlük tüketim miktarının 1,5 katı kadar. Diğer grup ise birinci grubun tükettiği miktarın yaklaşık iki katını (günde 245 gram) tüketiyormuş, yani vücuttaki her kilogram için 2,4 gram. Bu yüksek protein tüketim miktarları whey protein içecekleri ile sağlanmış. İki grup da 4 hafta boyunca haftanın 6 günü yoğun egzersizlere tabi tutulmuş.

Beklenildiği üzere her iki grup da kilo vermiş, ama verilen kilonun niteliği farklı olmuş. Daha az miktarda protein tüketen grubun yağsız vücut kitlesinde pek bir değişim olmazken (yalnızca 90 gramlık bir artış), yüksek miktarda protein tüketen grubun yağsız vücut kitlesi yaklaşık 1,2 kilogram artmış. Yağ kaybı yine bu yüksek protein tüketen grupta daha fazla gözlenmiş (4,8 kilograma karşı 3,5 kilogram).

Yani önerilen günlük tüketim miktarının üç katı kadar olan bir yüksek protein tüketimi, yoğun bir egzersizle eşzamanlı olarak yapılan kısa süreli ama etkili bir diyet esnasında vücuttaki kas kütlesini artırabiliyor.

Birkaç hafta içinde kilo vermesi gereken sporcular daha çok protein, özellikle de whey protein içecekleri, tüketmeli ve aldıkları kalori miktarını kısıtlayan bir diyet yapmalı. Bu yüksek protein – düşük kalori diyeti mevcut kas kütlesini iyi bir şekilde koruyor ve hatta bu kütlede artışlar sağlayabiliyor.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.