Yapılan bir araştırmada şu soruya cevap aranmış: Altı günlük bir koşu egzersizi programında bir anda koştukları mesafe artırılan sporculara E vitamini takviyesi yapmak kaslarda gerçekleşen hasarın dolaylı bir göstergesi olarak kanda bulunan miktarı artan enzimleri azaltır mı?

Araştırma çerçevesinde rastgele seçilen on dört erkek koşucuya egzersiz programından önce 4 hafta ve sonra ard arda 6 günlük bir koşu egzersizi (günde 48 kilometre) programı boyunca ya günde 1200 ünite E vitamini ya da placebo verilmiş. Egsersiz programından önce, egzersiz programı sırasında ve egzersiz programından üç hafta sonra dinlenmiş durumda olan sporcuların damalarından kan örnekleri alınmış. Kandaki E vitamini seviyeleri, serbest radikallerden kaynaklanan hasarlar ve kaslarda gerçekleşen hasaların göstergeleri niceliksel bir şekilde analiz edilmiş.

Supplementasyon öncesi durumla kıyaslandığında yapılan E vitamini takviyesinin kandaki E vitamini seviyelerini önemli ölçüde artırdığı ve vücuttaki serbest radikal üretimini azalttığı görülmüş. Her ne kadar kandaki kas hasarı göstergeleri her iki gruptada önemli ölçüde artmış olsa da plasebo verilen grupla kıyaslandığında E vitamini verilen grupta gözlenen seviyeler çok daha düşükmüş.

Bu sonuçlar E vitamini supplementasyonunun ard arda 6 günlük bir direnç koşusunun ardından kas hasarını gösteren enzim sızıntılarını azalttığına işaret ediyor. E vitaminin serbest radikallere karşı sağladığı koruyucu etki muhtemelen aniden artan koşu mesafesinin neden olduğu serbest radikal kaynaklı kas hasarlarını engelliyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.