Whey mükemmel bir protein kaynağı, özellikle de direnç egzersizlerinin olumlu etkilerini artırmak isteyenler için. Her ne kadar whey proteini vücuttaki kas kütlesini artırması ile bilinse de direnç egzersizleri üzerine yeni yapılan büyük bir araştırmanın sonuçlarına göre bu protein kaynağının asıl özelliği yağ yakmak. Sözünü ettiğimiz araştırmada 68 vücut geliştirme yapmayan sağlıklı erkek 12 hafta boyunca 28 seanslık bir direnç egzersizi programına tabi tutulmuş.

Araştırmanın denekleri rastgele bir şekilde üç farklı beslenme grubuna dağıtılmış. İlk gruba 30 gram protein (whey), ikinci gruba 30 gram karbonhidrat (maltodekstrin), üçüncü gruba ise hem 30 gram protein (whey), hem de 30 gram karbonhidrat (maltodekstrin) verilmiş. Denekler her egzersiz seansından sonra bu supplementleri alırken diğer yandan her zamanki besinlerini tüketmeye devam etmişler.

Kas kütlesi ve güç açısından her üç grupta da artış gözlenmiş, ancak karbonhidrat verilen grupla kıyaslandığında sadece whey proteini verilen grubun hem daha fazla toplam yağ (%0’a karşı %6), hem de daha fazla karın yağı (%0’a karşı %8) kaybettiği anlaşılmış. Bu demek oluyor ki egzersizlerden sonra whey tüketmek ve karbonhidrattan uzak durmak vücuttaki yağ miktarı bakımından daha iyi sonuçlar veriyor.

Bu bulgular egzersiz sonrası süreçte çabuk harekete geçen karbonhidrat tüketmenin yağ yakımını ve egzersizin insülin duyarlılığı başta olmak üzere kardiyo-metabolik risk işaretçileri üzerindeki olumlu etkilerini azalttığını gösteren geçmiş çalışmaları doğrular nitelikte. Vücutlarındaki yağ miktarını azaltmaya odaklananlar, egzersizden sonra karbonhidrat içermeyen bir whey protein karışımı içerek hem yağ yakıp genel sağlık düzeylerini koruyabilir, hem de kas kütlelerini ve güçlerini artırabilirler.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.