Glutamin (veya L-Glutamin) bazı durumlarda vücuda dışarıdan alınması gereken bir amino asit türüdür. Bu amino asit, vücut geliştirmede, sporda ve günlük sağlığın korunmasında birçok farklı rol oynar.

Glutamin, ağır egzersizlerden sonraki toparlanma sürecini hızlandırması ile bilinir. Yani eğer egzersizlerinizden sonra gücünüzü yeniden toplamakta zorlanıyorsanız, supplement düzeninize bir glutamin tozu eklemeyi düşünebilirsiniz.

Glutaminin destekleyici özelliklerinden hep söz edilir, ama belki de bu amino asidin en ilginç özelliği kaslardaki glikojen seviyesini artırmasıdır.
Glikojen, vücudumuzun karbonhidratları ve glikozu sakladığı biçimdir. Ağır egzersiz sırasında temel olarak kullanılan enerji kaynağı glikojenlerdir. Buradan vücudunuzdaki glikojen seviyesini neden yüksek tutmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Eğer ilk kez bir glutamin supplementi alıyorsanız size iyi bir haberimiz var: Piyasadaki en iyi 10 glutamin supplementlerinden oluşan bir liste hazırladık.
Bu ürünler popülarite, kullanıcı yorumları, kullanılan bileşenler, kalite ve fiyata göre performans gibi kriterlere göre sıralandı. Yani bütçenize ve hedeflerinize uygun en iyi seçimi yapmak için ihtiyacınız olan her şey burada.


#11 – MET-Rx L-Glutamin

MET-RX L-Glutamine en iyiler listesine bu yıl girmiş bir supplement. Bu supplement, şişme tozu arayıp bütçesi kısıtlı olanlarınıza göre bir ürün.
Her dozunda 6 gram glutamin içeriyor.
400 gramlık ve 1000 gramlık seçenekleri var.
Fiyatı düşük tutmak için aromasız bir şekilde üretilmiş.
%100 saf glutamin dışında bir şey içermiyor.
Bu ürün tadı olmayan, çok yalın bir glutamin tozu; bu da size supplementi diğer yemeklerle veya protein karışımlarıyla birlikte almanıza ya da bir miktar suyun içine atıp kendi başına tüketmenize olanak sağlıyor.


#10 – NOW Foods L-Glutamine Powder

NOW Foods’un ürettiği L-Glutamin Powder bir başka harika glutamin supplementi. Daha çok bütçesi düşük olup tatlandırılmış ve aromalandırılmış bir ürüne soğuk bakmayanlarınıza hitap ediyor.
Her dozunda 5 gram glutamin var.
Protein karışımları ile kolayca karıştırılması için çok hafif bir tadı var.
170, 450 ve 997 gramlık seçenekleri var.
Beslenme düzeninize ucuz bir şekilde glutamin katkısı yapıyor.
NOW Foods, dünyanın dört bir yanındaki sporculardan ve vücut geliştiricilerden övgü alan saygın bir marka. Yani karşımızda gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir ürün var.


#9 – Betancourt Nutrition Glutamine Plus

Burada listeye yine bu sene giren bir başka glutamin supplementi var. Bu ürün size birkaç farklı aroma seçeneğinde gelen lezzetli bir glutamin tozu sunuyor.
Yeşil elma ve çilek-kivi aromaları var.
64 gramlık ve 240 gramlık seçenekleri var.
En yüksek faydayı sağlamak için farklı glutamin türleri içeriyor.
Bağışıklık sistemini desteklemek için her dozunda 1 gram C vitamini içeriyor.
Eğer alacağınız yeni glutamin supplementi için biraz daha para harcamaya razıysanız, o halde Betancourt Nutrition tarafından üretilen Glutamine Plus’a kesinlikle bir göz atmalısınız.


#8 – Hardline Glutapure

Kullanım amacı:

Pozitif nitrojen dengesi sağlamaya,
Protein sentezine,

Kas yapılanmasına yardımcı olur.

satin-al

 

Kullanım şekli:

Günde 1 porsiyon (5 g)1 bardak (200 ml) su ile karıştırılarak antreman sonrası ve yatmadan önce olmak üzere günde 2 defa alınız.

 

 


#7 – Dymatize Micronized Glutamine

Dymatize’ın ürettiği Micronized Glutamine bir başka serbest biçimli glutamin tozu. Bu ürünün farkı mikronize edilmiş olması ve dolayısıyla daha etkili emilim sağlaması.
Her dozunda 4.5 gram mikronize glutamin içeriyor.
300, 500 ve 1000 gramlık seçeneklerde geliyor.

satin-al

 

 

Tasarruf etmek için toplu halde alabilirsiniz.

Dünyanın en popüler supplement markalarından biri tarafından üretiliyor.
Bu supplement daha bir ürün ortaya çıkarmak için harika bir performans fiyat oranını son derece gelişmiş üretim süreciyle birleştiren çok iyi bir glutamin tozu.


#6 – EVL NUTRITION GLU+

Eğer çalışmalarınızda ciddi ilerleme kaydetmek istiyorsanız egzersizlerden sonra hızlı ve etkili toparlanmanız gerekir. EVLUTION NUTRITION GLU+ size bu yolda yardım edecektir.

Aromasız ve mavi frambuaz aromalı seçeneklerinde geliyor.
Toparlanma sürecine yardımcı olmak için fazladan vitamin içeriyor.
Her dozunda 5 gram l-glutamin var.
45 doz içeren ambalajlarda satılıyor.
A, C ve E vitaminlerinin antioksidan özellikleri hücre büyümesi ve onarımı bağlamında harikalar yaratıyor, egzersizlerinizden sonra kaslarınızın daha büyük ve güçlü bir hale gelmesini sağlıyor.


#5 – Universal Nutrition Glutamine Optimum Cellular Recovery

Universal Nutrition tarafından üretilen Glutamine size, adı üzerinde, “optimum hücresel canlama” sağlıyor. Supplementin listemize beşinci sıradan dalış yapabilmesinin sebebi de bu.
300 ve 600 gramlık ambalajlarda satılıyor.
Dünyanın önde gelen supplement üreticilerinden biri tarafından üretiliyor.

satin-al

 

 

Düşük maliyetli toptan satışlar için aromasız bir şekilde üretiliyor.
%100 saf glutamin dışında bir şey içermiyor.
Her dozunda 5 gram glutamin içermiyor.
Universtal Nutrition Glutamine dünyanın farklı yerlerindeki sporcular ve vücut geliştiriciler tarafından övgüler alan ve dolayısıyla egzersiz sonrası toparlanmanızı güçlendirmek için güvenebileceğiniz bir ürün.


#4 – MusclePharm Glutamine

Glutaminin en iyi yanlarından biri kötü bir tada sahip olmaması. MusclePharm’ın ürettiği aromasız bir toz Glutamine’i kötü tadlarla özdeşleştirilen BCAA supplementlerinin aksine rahatlıkla tüketebilirsiniz.
Peptidler dahil olmak üzere üç farklı tür glutamin içeriyor.
Her dozunda toplam 5 gram glutamin var.

satin-al

 

 

35 ve 300 gramlık seçeneklerde geliyor.
Yeni başlayanlar 35 gramlık seçeneği tercih etmeli.
Düşük maliyetli aromasız bir toz olarak üretilmiş.
Bu glutamin supplementi aslında geçen seneki listemizde de vardı ve bu sene bir sıra geriledi; ama hala ciddi vücut geliştiricilere pek çok şey sunan iyi bir ürün.


#3 – AllMax Nutrition Micronized Glutamine

Adından da anlayabileceğiniz üzere AllMax Nutrition Micronized Glutamine, biyoyararlılığı geliştirilmiş daha rafine bir ürün ortaya çıkarılması için mikronize edilmiş bir başka glutamin tozu.

100, 400 ve 1000 gramlık seçeneklerde geliyor.
Saf, üzerinde oynanmamış l-glutaminden başka bir şey içermiyor.
Mikronize glutamin daha saf ve rafine bir toz demek.
Her dozunda 5 gram glutamin içeriyor.
Elimizdeki bu glutamin ürünü yüksek kalitesine karşın şaşırtıcı bir şekilde ucuz. Eğer bütçeniz darsa kesinlikle bu ürüne bir göz atmalısınız.

 

 

 


#2 – BSN Glutamine DNA

BSN Glutamine DNA popülaritesindeki patlama ve olumlu kullanıcı geribildirimi ile listemize ikinci sıradan girerek hepimizi şaşırtmayı başardı.
Daha fazla emilim sağlanması için mikronize edilmiş glutaminden imal edilmiş.
%100 saf mikronize glutaminden başka bir şey içermiyor.

satin-al

 

 

309 gramlık ambalajlarda satılıyor.
Protein karışımlarınıza kolayca eklenmesi için aromasız bir şekilde tasarlanmış.
BSN, dünyada en popüler supplement markalarından biri haline geldi. Firmanın ürettiği yüksek kalibre ürünleri düşündüğümüzde bu şaşırtıcı bir durum değil. Glutamine DNA bu ürünlerden yalnızca bir tanesi.


#1 – Optimum Nutrition Glutamine

Optimum Nutrition bu sene gerçekten iyi gidiyor. Firmanın ürettiği supplementlerden birini bir başka top 10 listemizin tepesinde buluyoruz: Glutamine Capsules!
Kolay kullanım sağlamak için kapsül biçiminde tasarlanmış.
Her kapsül 1 gram %100 saf l-glutamin içeriyor.

satin-al

 

 

60, 120 veya 240 kapsül içeren şişelerde satılıyor.
Beslenme düzeninize kolayca ekstra glutamin eklemenizi sağlıyor.
Dünyanın en popüler supplement markası tarafından üretiliyor.
Eğer beslenme düzeninize glutamin eklemek istiyor, ama suya ve protein karışımlarına eklemek zorunda olduğunuz serbest biçimli tozlardan kaçınmak istiyorsanız, Optimum Nutrition Glutamine Capsules tam ihtiyacınız olan şey.


Toparlayalım

Uzun süreli egzersizler esnasında yorgunluk başlar. Bu, bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve bizi hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bu durum özellikle gribin ve nezlenin yaygın olduğu soğuk kış aylarında geçerlidir.
Her ne kadar günlük vitaminler ve mineral iyi bir sağlık sigortası olsa da l-glutaminler de bağışıklık sistemine yardımcı olmada nispeten ucuz bir yoldur. Bu gerçek çoğu zaman gözardı edilir.
Yeni yılda aldığınız kararları uygulamaya koyarken bütün bunları bir düşünün ve önümüzdeki yaza daha büyük kaslara veya daha ince bir vücutla girin.


En Çok Satan Glutamin Ürünü

encoksatanglutamin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.