Fiziksel sağlığa giden yolda birçok önemli faktör vardır. Evet, düzenli egzersiz yapmam önemlidir, ama sağlığın genel olarak korunumu açısından en önemli faktör muhtemelen beslenmedir. Vücudunuza aldığınız besinlere ve supplementlere dikkat etmezseniz sıkı bir antrenman programı ile bile fitness hedeflerinize ulaşamazsınız.

Erkekler için hazırladığımız en iyi multivitamin listesine geçmeden önce multivitaminler nedir, nasıl çalışırlar, kullanıcılarına ne gibi faydalar sağlarlar, en iyi multivitamin ürünlerini diğerlerinden ayıran şeyler nedir, bunlardan bahsedelim.

Multivitamin nedir?

Multivitamin, günlük vitamin tüketimini artırmak için kullanılan bir supplement türüdür. Vitaminler ve mineraller, insan vücudu için hayati önem taşır ve vücudun hemen her fonksiyonunda rol oynarlar. Vitaminler büyümenize, iyileşmenize, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Sağlık uzmanlarınca mutlak surette gerekli kabul edilen vitaminlerin çoğu, insanların düzenli olarak tükettiği besinlerde bulunuyor. Birçok insan yediği besinlerden yeteri kadar vitamin alıyor, ama herkes değil. Doktorların çoğu vücudunuzun doğru bir şekilde çalışması ve sağlıklı kalması için her gün multivitamin takviyesi almanızı öneriyor.

Eğer belli bir vitamini beslenmenizden yeteri kadar almadığınızı biliyorsanız o vitaminin takviyesini alabilirsiniz. Örneğin eğer yeterince D vitamini (bazı gıdalarda bulunan esansiyel bir vitamindir ve aynı zamanda güneş ışığı aracılığıyla cildiniz tarafından da emilir) tüketmiyorsanız D vitamini supplementi kullanabilirsiniz.

Genel sağlığı korumak için sağlık profesyonellerinin çoğu multivitamin takviyesi alınmasını öneriyor. Basit bir şekilde anlatacak olursak bir multivitamin takviyesi pek çok farklı vitamin ve mineralin önerilen günlük tüketim miktarlarını size sunuyor. Yani tek tek, farklı farklı ürünler kullanmak yerine beslenme düzeninizdeki boşlukları doldurmak için tek bir multivitamin supplementi alabilirsiniz.

Erkekler için iyi multivitamin supplementleri hem sağlıklı bir vücut için gereken tüm vitaminleri ve besinleri, hem de erkek sağlığını koruma amacıyla birçok ekstra bileşenleri içerecektir. Evet, düzenli olarak tükettiğiniz besinlerden önemli bir miktarda vitamin alırsınız, ama bunun üzerine bir multivitamin takviyesi yapmak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bu maddeleri yeteri kadar almanızı garantileyecektir.

Multivitaminlerin çoğu yüksek dozlarda bile güvenle kullanılabilir. Yani eğer tükettiğiniz besinlerden bol miktarda vitamin alıyorsanız bile bunun üzerine bir multivitamin takviyesi yapmanın bir zararı olmayacaktır. Bazı durumlarda demir ve selenyum gibi belli vitaminlerden önerilen günlük tüketim miktarını aşmak bazı zararlı yan etkilere yol açabilir. Herhangi bir supplement kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın.

Multivitaminler genelde tablet, kapsül veya kolayca sıvılarla karıştırabileceğiniz toz biçimindedir. Erkeklere yönelik multivitaminler prostat sağlığını destekleyip testosteron seviyelerini düzenlerken kadınlara yönelik multivitaminler üreme sistemi sağlığını destekleyen bileşenler içerir.

Multivitaminler erkekler için neden önemlidir?

Multivitaminler önemlidir, çünkü bize esansiyel vitaminleri ve mineralleri sunarlar. Modern beslenme biçiminin bıraktığı boşlukları bu supplementler doldurur. Vitaminler vücudumuzun büyümesine, yaralarımızın iyileşmesine, antrenmandan sonra kaslarımızın gelişmesine, vücut fonksiyonlarımızın düzenlenmesine ve daha birçok şeye yardımcı olur. Pek çok vitamin insan yaşamı için mutlak surette gerekliyken diğer vitaminler yararlıdır, ama zorunlu değildir.

Erkekler için en iyi multivitaminler size vücudun düzgün çalışması için gerekli olan faydalı vitaminlerin dengeli bir karışımını sunacaktır. Her gün bir multivitamin almak hem kısa vadeli hem de uzun vadeli sağlığa iyi gelir ve bizleri ileri yaşlarda etkileyen çok hastalığı engelleyebilir.

Beslenmenin önemi

Fitness uzmanları, bilim adamları ve devlet, beslenmenin genel sağlığımızda en önemli faktör olduğu hususunda hemfikir. Kötü bir beslenme düzenini düzeltmek, kilo verme, kas yapma ve genel sağlığı iyileştirmede en büyük etkiyi yapacaktır.

Modern çağda beslenme, işlenmemiş yemeklerden, yağsız etlerden ve besin değeri yüksek gıdalardan lezzetli ve kolay tüketilebilen ürünlere doğru kaydı. Tipik modern bir beslenme düzeni vitaminler bakımından çok noksan. Günümüzde insanların büyük çoğunluğu aşırı miktarda yağ, şeker ve işlenmiş sağlıksız besinler ve çok az besin değeri yüksek gıdalar tüketiyor.

Birleşik Devletler hükümetine göre Amerikan toplumunun üçte biri obez. Bu durumun birinci nedeni elbette işlenmiş gıdalar ve fiziksel aktivite eksikliği, ama besin değeri yüksek gıda tüketiminin eksikliği de sorunun bir parçası. Meselenin özü, insanların çoğunun yedikleri yemeklerden yeterince vitamin ve mineral almamaları. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre Amerikan toplumunda en yaygın görülen eksiklikler demir ve D vitamini eksiklikleri, ama modern çağın beslenme düzeninde diğer pek çok önemli vitamin ve minerallerin eksikliğine de rastlanıyor.

Sağlık bir beslenme düzeni herkes için gerekli, ama fitness meraklıları ve vücut geliştiriciler için sağlık bir beslenme düzenine sahip olmak ve yeterli miktarda vitamin, mineral tüketmek mutlak surette gerekli bir şey. Vücut geliştiriciler sıradan insanlara kıyasla daha çok mikrobesine ihtiyaç duyuyorlar, çünkü bu insanlar vücutlarını diğerlerinden daha fazla zorluyorlar. Ağırlık kaldıran insanlar vücutlarını sıradan insanlara kıyasla daha fazla basınca mağruz bıraktıkları için sakatlıklara ve diğer sağlık sorunlarına karşı daha savunmasızlar. Yeterli bir beslenmeye sahip olmadıkları taktirde vücut geliştiriciler sakatlıklarla daha sık uğraşmak zorunda kalacak ve gerçek potansiyellerini yakalayamayacaklardır.

İster spor salonuna yeni yazılan sıradan bir insan olun, ister kaslarını en iyi şekilde geliştirmeyi hedefleyen azimli bir vücut geliştirici, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri her gün tüketmeniz gerekir. Neyse ki günümüzün beslenme düzenindeki boşlukları doldurmak ve vücudumuzdaki vitamin ve mineral seviyelerini korumak için kolay bir yol var: Multivitamin takviyesi almak! Multivitaminler ucuz ve kolayca edinilebilirdir. Bu ürünler beslenmenize vitamin eklemenin kolay bir yoludur.

Erkeklerin ve kadınların beslenme gereksinimleri farklıdır, bu yüzden erkekler için farklı, kadınlar için farklı multivitamin supplementleri vardır. Biz bu kılavuzda sizin için en doğru ürünü bulmak için erkeklere yönelik en iyi multivitamin supplementleri üzerinde duracağız. Ama multivitamin incelemelerine geçmeden önce bu supplement türü ile daha fazla bilgi alalım ve bakalım vücudunuz için neler yapabiliyorlar.

Multivitaminler kötü bir beslenme düzenini telafi edebilir mi?

Multivitaminler geniş bir yelpazede yer alan insanlar için faydalı olabilir, ama bu supplementlerin kötü bir beslenme düzenini kendi başına düzeltemeyeceğini anlamak önemlidir. Bu ürünler sağlıklı bir beslenme düzenini takviye etmek üzere tasarlanmıştır. Yani kötü bir beslenme düzenini tamamen düzeltemezler, ama biraz iyileştirebilirler.

Sağlık bütüncül bir meseledir. Sizi sağlıklı kılacak sihirli bir hap yoktur. Multivitaminler kesinlikle pek çok açıdan işinize yarayabilir, ama bu supplementler kötü bir beslenme düzenini onaramaz. Doğal vitamin ve mineral tüketiminizi artırmak için multivitamin takviyesi almadan önce yediğiniz besinlerin kalitesini artırmaya odaklanın.

Hatta eğer zaten sağlıklı, dengeli ve besin değeri yüksek gıdalardan oluşan, meyve, sebze ve tam tahıl içeren bir beslenme düzeniniz varsa multivitamin takviyesi almanıza gerek olmayabilir bile. Bir sonraki check-up’ınızda eğer kan değerlerinizi ölçtürürseniz doktorunuzdan vücudunuzdaki vitamin seviyeleri hakkında bilgi isteyin ve bir multivitamin takviyesi almanın uygun olup olmayacağını sorun.

Multivitaminlerin faydaları

Multivitaminlerin pek çok faydası var. Göreceğiniz bu faydalar vücudunuza ve beslenmenizden aldığınız belli vitaminlerin seviyelerine göre değişiyor. Her insanın beslenmesi farklı olduğu için multivitaminlerin faydalarını listelemek aslında zor bir iş, ama genel olarak konuşacak olursak bu faydaları şöyle sıralamaya çalışabiliriz:

-Daha güçlü kemikler
-Diyabet ve kalp hastalığı gibi rahatsızlık risklerinin azalması
-Daha güçlü bağışıklık sistemi
-Genel vücut fonksiyonlarında iyileşme
-Zihinsel berraklıkta ve sağlıkta iyileşme
-Daha düşük stres seviyesi
-Daha iyi uyku kalitesi
-Artan enerji
-Sakatlıkların daha kısa sürede iyileşmesi
-Kasların yeniden yapılma sürecinin gelişmesi

Genel sağlığın gelişmesi

Multivitamin supplementi almak, yukarıda sayılan faydaların yanı sıra, vitamin eksikliğini de engelleyecektir. Vitamin eksikliği, vücudunuz belli bir esansiyel vitamini veya minerali yeterince almadığında ortaya çıkan durumdur. Vitamin türüne göre değişmekle birlikte vitamin eksiklikleri pek çok sağlık sorunlarına yol açabilir. Her bir gün bir multivitamin supplementi kullanmak vitamin eksikliğini ve onun bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını engelleyecektir.

Her insanın multivitaminlerden farklı faydalar göreceğini anlamak önemlidir. Eğer sizde B12, folat ve C vitami eksikliği varsa, multivitamin aldığınızda büyük faydalar görürsünüz. Diğer taraftan, eğer zaten sağlıklı ve vitamin zengini bir beslenme düzeniniz varsa, multivitamin almanın size hiçbir faydası olmayabilir.

Multivitaminlerden kimler fayda görebilir?

Her yaştaki insanlar

Her yaştaki erkekler ve kadınlar multivitaminlerden fayda görebilir. Erkeklere yönelik iyi vitamin supplementleri prostat sağlığını destekliyor, testosteron seviyelerini düzenliyor ve genel sağlık düzeyini iyileştiriyor. Farklı yaş gruplarına göre formüle edilen belli ürünler var. Siz de ya yaş grubunuza ve ihtiyaçlarınıza uyan bir ürünü seçin, ya da doktorunuza danışın.

Diyet yapanlar, veganlar ve vejetaryenler

Diyet yapanların, veganların ve vejetaryenlerin çoğu multivitaminlerden fayda görebilir. Kısıtlayıcı diyetlerin pek çok faydası vardır, ama bu diyetler aynı zamanda vitamin eksikliğine yol açabilir. B12 vitamini gibi pek çok esansiyel vitamin birincil olarak etlerde ve mandıra ürünlerde bulunur. Eğer et veya mandıra ürünleri tüketmiyorsanız, bir multivitamin supplementi alarak ye

Ağırlık kaldıranlar ve sporcular

Özellikle ağırlak kaldıran insanlar ve sporcular multivitamin supplementlerinden büyük fayda görebilir. Ağır bir egzersiz yaptığınızda vücudunuzun sınırları zorlanır ve yorulursunuz. Vücudunuz üzerinde tekrarlanan bu baskı (büyük bir kas kütlesi gibi) güzel sonuçlara yol açabilir, ama eğer yeterince iyi beslenmiyorsanız bazı sağlık sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

Erkekler için özellikle formüle edilen birçok multivitamin supplementi olduğu gibi ağırlık kaldıran insanlar için formüle edilen birçok multivitamin supplementi de vardır. Vücut geliştirmeye yönelik tasarlanan bir multivitamin supplementi genelde bütün standart vitaminleri ve mineralleri içerir. Bu ürünler sıklıkla kas büyümesine ve onarımına yardımcı olacak amino asit kompleksleri de içerir.

Vücut geliştirme için tasarlanan multivitaminler antrenmandan sonraki toparlanma süresini kısaltabilir, sakatlanma potansiyelini düşürebilir, daha uzun süreli antrenmanlar için daha fazla enerji sağlayabilir ve dinlenme günlerindeki uyku kalitesini artırabilir. Hangi vitaminlerin size enerji verdiğini mi merak ediyorsunuz? Almayı düşündüğünüz ürünlerde B6, B12 ve Niyasin gibi B vitaminleri olmasına dikkat edin.

Multivitaminler nasıl alınmalı?

Multivitaminlerin çoğu günlük olarak kullanılır. Daima kullandığınız ürünün ambalajında yazan talimatlara uymalısınız. Genelde günde bir veya 2 – 3 hap yutmanız gerekir. Bazı uzmanlar tek haplık multivitaminleri ikiye bölüp, gün içinde iki defa almanızı öneriyor. Bu kullanım şekli şart değil, ama vücudunuzun vitaminleri daha iyi bir şekilde emmesine yardımcı olabilir.
Bir günde önerilen dozun üzerinde vitamin tüketmeyin, çünkü vücuda aşırı miktarda vitamin almak bazı zararlı yan etkilere yol açabilir. Yani eğer kullandığınız multivitamin “günde bir defa” alınmak üzere tasarlanmışsa bu ürünü günde bir defa alın. Önerilen dozun üzerine çıkmanın bir faydası yoktur.

Genelde multivitaminleri sabah almak daha iyidir. Çünkü böylece vücudunuza hem gün boyu sürecek bir enerji, hem de vitaminleri sindirip kullanmak için zaman sağlanır. Ayrıca multivitaminleri aç karnına almak iyi bir fikir değil (aslında bu, bütün supplementler için geçerli), bazı insanlar bu durumda mide ağrısı veya hazımsızlık gibi sorunlar yaşayabiliyor.

Multivitaminlerin yan etkileri var mı?

Multivitaminler çoğu insanda herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Ama belli vitaminlerin vücutta aşırı miktarda bulunması bazı olumsuz yan etkilere yol açabilir. Yani eğer hem vitamin zengini besinler tüketiyor, hem de multivitamin supplementi alıyorsanız, vücudunuzdaki vitamin ve mineral miktarı olması gerekenden daha fazla olabilir.

Bir vitaminin yol açabileceği yan etkiler vitaminin türüne ve vitamini tüketen kişiye göre değişir. Bu yan etkiler duruma göre hafif (uyumada zorlanma) veya ağır (kalıcı sinir hasarları) olabilir.
Genel olarak konuşacak olursak vitaminlerin yan etkileri çok hafiftir. Çoğu insan, zaten sağlıklı bir beslenme düzenine sahipse bile, multivitamin tüketmekten bir zarar görmez. Ama eğer belli vitaminler çok yüksek, toksik dozlarda tüketilmeye başlanırsa daha ciddi olumsuz etkilerle karşılaşılabilir.

Her vitamin için bir önerilen günlük tüketim miktarı, bir de dayanılabilir üst sınır vardır. Eğer bu üst sınırı aşarsanız bazı vitaminlerin yan etkileri size zarar vermeye başlayabilir.

WebMD’nin internet sitesinde vitaminlerin ve minerallerin çoğu için belirlenen önerilen günlük tüketim miktarları ve dayanılabilir üst sınırlar ayrıntılı bir şekilde listelenmiş. Buradan kendi tüketiminizi önerilen miktarla kıyaslayabilir, eğer kafanızda bir soru varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

Uzun lafın kısası şu: Önerilen günlük tüketim miktarını aşmadığınız sürece multivitamin kullanırken acaba vücuduma fazla vitamin mi alıyorum diye kaygılanmanıza gerek yok. Şunu bir kez daha tekrarlayalım: Asla ürün etiketinde önerilen miktardan fazlasını tüketmeyin.

İyi bir multivitaminde nelere bakılmalı?

Sizin için en uygun multivitamini seçerken karşınızda bir sürü seçenek çıkacaktır. Bu seçiminizde size yardımcı olmak için piyasadaki erkeklere yönelik multivitaminlerden oluşan bir liste hazırladık. Ama bu listeye geçmeden önce bir multivitaminde aramanız gereken bazı özelliklerden bahsedelim:

Marka

Supplementin markasını tanıyor musunuz? İyi ve itibarlı bir firma mı? En iyi multivitamin markaları, ürünlerinin içeriği konusunda dürüsttür ve supplement tüketicileri arasında iyi bir itibara sahiptir.

Bileşenler

Supplementte bulunan bileşenlere yakından bir göz atın. Bu bileşenler arasında C, B1, B2, B3, B6 vitaminleri, folik asit, çinko ve kalsiyum var mı? Bunların yanı sıra amino asitler veya testosteron destek karışımları gibi ekstra yararlı bileşenler var mı?

İhtiyaçlarınız

İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir ürün seçin. Eğer fitness heveslisiyseniz, vücut geliştiricilere yönelik bir multivitamin alın. Eğer ileri yaşlardaysanız, 50 yaş üzerine yönelik bir ürün alın. Eğer basit bir karışım arıyorsanız erkeklere yönelik standart ürünlerden alın.

Multivitamin İncelemeleri

Almayı düşündüğünüz ürünlerin incelemelerini okuyun. Böylece kendiniz denemeden bu ürünlerin işe yarayıp yaramadığına ilişkin bir fikir edinebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın: Multivitaminler her insanı farklı bir şekilde etkiler. Bu yüzden incelemelerde okuduğunuz her şeyin sizin için de geçerli olacağını zannetmeyin.

Son Sözler

Artık multivitaminler hakkında daha çok şey bildiğinize göre kendiniz için en doğru kararı verebilirsiniz. Bu sitede göreceğiniz her ürün iyi bir seçimdir. Size en uygun multivitamin supplementi ihtiyaçlarınıza, tercihlerinize ve bütçenize göre değişir. Ayrıca şunu daima aklınızda tutun: Multivitaminler, sağlıklı bir beslenme düzenine yapılması gereken bir takviyedir. Bu supplementler sağlık düzeyinizi ve performansınızı artırabilir, ama kötü bir beslenme düzenini tamamen düzeltemez.

En iyi multivitaminler listemiz!


Optimum Opti-Men


 

Hardline Vitamin Mineral


 

Musclepharm V-Armor


 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.