Stres altındaki insanlar için çok faydalı

Travmalar, yanıklar, enfeksiyonlar ve uzun süreli egzersizler vücudunuzdaki glutamin rezervlerini tüketebilir. Üzerinizde ne kadar fazla stres varsa bu glutamin rezervleri o kadar çabuk tükenir.
Ayrıca, eğer tükettiğiniz kalori miktarını kısıtladıysanız vücudunuz ihtiyacınız olan glutamini tam zamanında sentezleyemeyebilir. Bu yüzden araştırmacılar vücudunuzun mevcut glutamin rezervlerini beyniniz ve diğer organlarınız için yakıt olarak kullanabileceğinden şüpheleniyor. Eğer bu kullanımdan arta kalan glutamin olursa, ancak onlar kas yapmak ve bağışıklık sistemini güçlü tutmak için vücudunuz tarafından kullanılabilir. İşte glutamin supplementleri bu potansiyel eksikliği gidermek için devreye giriyor.

Daha az laktik asit

Egzersiz yaptığınızda vücudunuz enerji sağlamak için depoladığı glikoz ve glikojenleri yakar. Bu işlem laktik asit üretir ve bu üretim kontrol altında tutulmadığında kasları o kadar asidik bir hale getirir ki artık kasılamazlar. Glutamin, vücuttaki asit – baz dengesini düzenlemede hayati bir rol oynar; laktik asidin etkilerini ortadan kaldıran bikarbonat iyonları üretir. Vücudunuzda bulunacak yeterli büyüklükteki bir glutamin havuzu daha uzun süreli ve yoğun egzersiz yapmanızı mümkün kılar.

Sağlıklı kalın

Uzun mesafe koşucularının çoğu yarıştan sonraki hafta içinde hastalanırlar. Yeni yapılan bir çalışmada placebo alan koşucuların yalnızca %48,8’inin sağlıklı kaldığı görülürken, glutamin alanlarda bu oran %80’e çıkmış. Peki neden? Araştırmacılar şiddetli egzersizlerin vücudun bağışıklık sisteminin etkinliğini olumsuz şekilde etkileyebileceğini düşünüyorlar. Vücuttaki hücrelerin çoğu yakıt olarak glikoza ihtiyaç duyar, ama bağışıklık sistemi için, farklı olarak, önemli miktarda glutamin gereklidir. Bu amino asit türü lenfositlerin üretilmesi ve makrofajların bazı kilit işlevlerini gerçekleştirebilmesi için lazımdır. Glutamin tükettiğinizde vücudunuza sağlıklı kalması için gereken yakıtı vermiş oluyorsunuz. Bu size o sinir bozucu yorgunluk periyotları olmaksızın daha sık egzersiz yapma imkanı verebilir.

NOT: Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada 150’yi aşkın koşucunun sağlık durumları kıyaslanmış. Şiddetli bir egzersizden sonra deneklerin yarısına 5 gram glutamin verilirken, diğer yarısına placebo verilmiş. Sonraki 7 gün içinde glutamin tüketen grupta sağlıklı kalanların oranının placebo tüketen grupta sağlıklı kalanların neredeyse iki katı olduğu kaydedilmiş.

Büyüme hormonu

Vücut geliştiriciler ve yaşlamanın etkileri ile mücadele edenler için glutaminin en heyecan verici özelliği belki de bu amino asidin büyüme hormonu üzerindeki etkisidir. Bildiğiniz üzere büyüme hormonu vücuttaki en anabolik (yani kas yapan) hormonlardan biridir. Amerikan Klinik Beslenme Dergi’sinde yayınlanan bir çalışmaya göre glutamin tüketimi büyüme hormonunu %440 artırmaktadır. Artan büyüme hormonu ise kas büyümesini teşvik etmekte ve enerji arayan vücudu yağ depolarını yakmaya sevk etmektedir.

NOT: Louisiana Eyalet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir çalışmada dokuz sağlıklı sporcuya sabah hafif bir kahvaltıdan 45 dakika sonra 2 gram glutamin verilmiş. 90 dakika sonra kandaki büyüme hormonu seviyesi supplementasyon önceki durumun %440 üzerine çıkmış. Eğer vücudunuzda büyüme hormonu eksikliği varsa mutlaka doktorunuza danışın. Glutamin supplementleri profesyonel tıbbi tedavinin yerini tutmaz.


En Çok Satan Glutamin Ürünü

encoksatanglutamin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.