GNC Mega Men Multivitamin | Laboratuvar İncelemesi
ETİKET DOĞRULUĞU52%
ÜRÜN SAFLIĞI90%
BESİN DEĞERİ95%
BİLEŞEN SAĞLIĞI76%
TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK78%
78%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
0%

ETİKET DOĞRULUĞU

Her bir dozda bulunan A vitamini içeriği 5100 UB olarak ölçüldü. Bu miktar ürünün etiketinde yazan 5000 UB’den yalnızca %2 daha fazla.

Analiz edilen bütün B kompleks vitaminleri (B-3, B-6 ve folik asit) miktarları etikette yazan miktarları aşıyor. B-3 vitamini miktarı doz başına 59,62 miligram ile, B-6 vitamini miktarı doz başına 50,77 miligram ile ve folik asit miktarı doz başına 449 mikrogram ile etikette yazan miktarlardan sırasıyla %19,24, %1,54 ve %12,25 daha fazla.

Her bir dozda bulunan C vitamini içeriği 312,83 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 300 miligramdan yalnızca %4,28 daha fazla.

Her bir dozda bulunan D-3 içeriği 1700 UB olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 1600 UB’den %6,25 daha fazla.

Her bir dozda bulunan manganez miktarı etikette yazan miktardan %15 daha az, 1,7 miligram olarak ölçüldü. Kalsiyum miktarı da etikette yazan miktardan önemli ölçüde sapma gösterdi; doz başına 223,3 miligram ile etikette yazan miktarı %11,65 oranında aştı. Magnezyum ve çinko ise doz başına sırasıyla 105,2 miligram ve 24,1 miligram olan miktarlarıyla etikette yazan miktarlara sadık kaldılar ve yalnızca %5,2 ve %3,6 gibi oranlarda sapma gösterdiler.

ÜRÜN SAFLIĞI

Bu üründen alınan toplu haldeki örnekler altı mineral testinden geçti; yani arsenik, kurşun, kadmiyum, bizmut, antimon ve gümüş gibi maddelere rastlanma ihtimali milyonda birin altında.

BESİN DEĞERİ

Bütün multivitamin ürünleri, kalori, yağ, karbonhidrat ve şeker içeriğinde asgari sapmalar olmakla beraber benzer makrobesin profili gösteriyor.

Bu üründe bulunan bütün kilit niteliğindeki vitaminler (A, B-3, B-6, C, D ve folik asit) önerilen günlük tüketim miktarının üzerinde tespit edildi.

Bu ürünün tek bir dozu önerilen günlük çinko tüketim miktarını aşarken, (kadınlar için) önerilen günlük manganez tüketim miktarını neredeyse karşılıyor. Ürünün tek bir dozu, (50 yaş altı yetişkenler için) önerilen günlük kalsiyum tüketim miktarının %22,3’ünü karşılarken, magnezyum için önerilen günlük tüketim miktarının %25’ten daha fazlasını karşılıyor.

BİLEŞEN SAĞLIĞI

GNC Mega Men Dietary Supplement bütün ağır metal testlerinden geçti; yani arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi bileşenlerin seviyesi hep milyonda birin altında.

Bu ürünün bir dozundaki A vitamini seviyesinin zararsız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iki doz alınması durumunda bu seviye üst limit olarak belirlenen 10.000 UB’ye oldukça yaklaşıyor. Eğer kullanıcının beslenme düzeninde başka A vitamini kaynakları da varsa aşırı tüketim söz konusu olabilir. Kronik A vitamini zehirlenmesi sinir ve iskelet sistemlerinde bozukluklarda ilintilendiriliyor.

Bu üründeki B-3, B-6 vitaminleri ve folik asit miktarının önerilen günlük tüketim miktarını oldukça aştığı tespit edildi. Tek bir doz B-3 vitamini için belirlenen üst limitin neredeyse iki katı kadar bir miktarı içieryor. İki doz ise B-6 vitamini için belirlenen üst limiti aşıyor. B-3 vitamini zehirlenmesi cilt kızarması, nabız hızlanması ve mide bulantısına yol açabilir. B-6 vitamini zehirlenmesi ise daha tehlikeli etkilerle ilintilendiriliyor; uzun süreli kullanımda büyük sinir hasarları bu etkilere dahil.

Bu ürün aynı zamanda D vitamini için günlük tüketim miktarını oldukça aşıyor; iki doz neredeyse belirlenen üst limite varıyor. Uzun süreli D vitamini doz aşımı kanda toksik seviyede kalsiyum birikmesine yol açıyor; bu durum mide ve bağırsak rahatsızlıkları ve böbrek hasarları ile ilintilendiriliyor.

Bunlara ek olarak bu ürün en eski ve yaygın gıda boyalarından biri olan Caramel Color içeriyor. Klinik araştırmalar bu maddenin olumsuz etkilerini ortaya koymuş durumda; bu etkilere hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde görülen kanser vakalarındaki artış ve insanlarda olası bir hipertansiyon riski dahil.

TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK

Her bir dozda 5100 olarak ölçülen (asetat/beta-karoten biçimindeki) A vitamini miktarı, erkekler için (3000 UB) ve kadınlar için (2300 UB) önerilen günlük tüketim miktarını oldukça aşıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) Besin Takviyeleri Dairesi’ne göre beta-karoten takviyeleri bu biçime gelmemiş A vitamininin ancak yarısı kadar bir biyolojik etki sağlıyor.

Her bir dozda 59,62 miligram olarak ölçülen niyasin/niyasinamid biçimindeki B-3 vitamini miktarı hem erkekler için (16 miligram) hem de kadınlar için (14 miligram) önerilen günlük tüketim miktarını aşıyor.

Her bir dozda 50,77 miligram olarak ölçülen B-6 vitamini miktarı, hem 19-50 yaş aralığındaki kadınlar ve erkekler için (1,3 miligram), hem de daha yaşlı yetişkinler için (1,7 miligram) önerilen günlük tüketim miktarını aşıyor.

Her bir dozda 449 mikrogram olarak ölçülen folik asit miktarı önerilen günlük tüketim miktarı olan 400 mikrogramı aşıyor.

Her bir dozda 312,83 miligram olarak ölçülen C vitamini miktarı da kadınlar (75 miligram) ve erkekler (90 miligram) için önerilen tüketim miktarlarını aşıyor.

Her bir dozda 1700 UB olarak ölçülen D-3 vitamini miktarı 1-70 yaş aralığındaki kadınlar ve erkekler için önerilen günlük tüketim miktarı olan 600 UB’yi oldukça aşıyor kalıyor.

Her bir dozda 6 miligram olarak ölçülen manganez ve 28,9 miligram olarak ölçülen çinko miktarları, erkekler için önerilen günlük tüketim miktarları olan 2,3 miligram ve 11 miligramı aşıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.