Kimler kreatin supplementlerinden fayda görebilir?
Farklı kesimlerden insanların kreatin supplementlerinden göreceği çeşitli faydalar var. Bu kesimlerden bazıları:
Fitness heveslileri/ağırlık kaldıranlar
En çok fayda görecek insanlar düzenli olarak egzersiz yapanlardır. Kreatin supplementi almak dayanıklılığı, gücü, kas büyüklüğünü artırırken toparlanma süresini kısaltır.
Vejeteryanlar
Kreatin kırmızı ette ve deniz ürünlerinde doğal olarak bulunuyor. Bu nedenle vejeteryanların vücutlarındaki kreatin seviyesi diğer insanlara göre daha düşük oluyor. Yani bir vejeteryan kreatin supplementi kullanmaya başladığında karşılaştığı sonuçlar ağırlık kaldıran sıradan bir insanın karşılaştığı sonuçlara kıyasla çok daha çarpıcı olur. Çünkü supplement kullanımı öncesi ve sonrası kreatin seviyesi farkı çok daha fazladır.
Kadınlar ve erkekler
Kreatin hem kadınların hem de erkeklerin işine yarayan bir supplement türü. Kas yapmak isteyen herkes bu kreatin supplementinden fayda görebilir. Ancak fazladan su tutarak vücutta şişkinlik yarattığı için bazı kadınlar kreatin supplementi kullanmak istemiyorlar. Ama unutmayın, bu şişkinlik geçici bir şey. Kreatini almayı bıraktıktan kısa bir süre sonra kayboluyor. Ayrıca bazı kreatin supplementleri o kadar fazla şişkinlik yapmıyor, bunlar kadınlar için ideal.
Yaşı ilerlemiş fitness heveslileri
Kreatinin yaşa bağlı kas kaybı olarak tarif edebileceğimiz sarkopeniyi azalttığına dair yeni bulgular var. Yaşımız ilerledikçe kas dokularımız parçalanıyor, bu da kas kütlesinde bir azalmaya yol açıyor. Kreatin bu doğal süreci yavaşlatıyor.
Kreatin nasıl alınır?
Herhangi bir supplement almadan önce ne kadar alacağınızı, ne zaman alacağınızı vs bilmeniz önemlidir. İster her gün egzersiz yapıyor olun ister olmayın, diğer pek çok egzersiz supplementinin aksine kreatin her gün alınmalıdır. Kreatini nasıl kullanırsanız etkilerini maksimize edebilirsiniz? Şimdi ondan bahsedelim:
Yükleme aşaması
Kreatini ilk almaya başladıktan sonra bir “yükleme” aşamasını tamamlamalısınız. Bu aşama sırasında kaslarınızı fazlaca kreatin kullanarak kaslarınızı besleyecek, bu faydalı maddenin olumlu özelliklerinin ortaya çıkma hızını artıracaksınız.
Kreatin alışınızın ilk 5-7 günü 4 veya 5 doza bölünmüş olmak üzere günde 15 gram kreatin almalısınız. Bu, gün içine yayılan 5 gramlık 4 doz ve 4 gramlık 5 doz anlamına gelir. Kreatin, ideal olarak yemekle birlikte alınmalıdır, zira insülin kreatin moleküllerini kas hücrelerine taşımaya yardım eder. Kreatini aç karnına almamaya dikkat edin, çünkü bazı insanlarda sindirim problemine yol açabiliyor.
Baştaki bu yükleme aşamasından sonra kaslarınız kreatinle beslenmiş ve de bakım aşamasına hazırlanmış olacak.
Bakım aşaması
Yükleme aşamasını tamamladıktan sonra artık günde 5 gramlık bir dozdan oluşan bakım aşamasına geçebilirsiniz. Alacağınız bu dozu bütün olarak alabilir veya ikiye bölebilirsiniz. Bu 5 gramlık günlük dozu istediğiniz kadar devam ettirebilirsiniz. Pek çok insan kreatini bir döngü içinde kullanıyor. Bunu aşağıda daha aytrıntılı bir şekilde açıklayacağız.
Lütfen dikkat: Farklı kreatin supplementleri farklı bileşenler içerir. Doktorunuz aksini söylemedikçe daima ürün ambalajı üzerindeki dozaj talimatlarına uyun!
Birçoğu daha kolay kullanım için kreatini diğer supplementlerle karıştırarak kendilerine protein karışımı hazırlıyorlar. (Bu tür kullanım için ben aromasız kreatin monohidratını öneriyorum.) Çoğu kreatin ürünü tatsız olduğu için hemen her şeyle karıştırılabiliyor. En rahat kullanım için bir BlenderBottle edinebilir ve istediğiniz her yerde karışımlarınızı hazırlayabilirsiniz.


En Çok Satan Kreatin Ürünü

encoksatankreatin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.