Çok sayıda saygın kuruluş ve üniversite kreatin supplementlerinin ne kadar etkili olduğunu araştıran çalışmalar yapmıştır. Sonuçlar oldukça etkileyici. Kreatinin faydalarından bazıları:
Spor performansının iyileştirilmesi
Kreatin vücudun daha fazla enerji üretmesine, ve daha önemlisi, o enerjiyi en çok ihtiyaç duyulan yere göndermesine yardımcı oluyor. Bu, ağırlık kaldırma kapasitenizin artması dahil olmak üzere spor performansınızda gözle görülür bir iyileşme sağlayabilir. Spor Bilim ve Tıp Dergisi’ne göre kreatin supplementleri yoğun egzersizlerde maksimum gücü ve performansı %15’e varan bir oranda artırıyor.
Kreatin “hızlı enerji” sağlıyor, kas kasılmalarını beslemek için gerekli olan ATP’leri kaslara iletiyor. Bu tam da vücut geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu bir enerji tipi, çünkü performansı artırıyor ve daha fazla ağırlık kaldırmaya imkan veriyor.
Dayanıklılığın artması
Kaslarınız, ATP üretmek için vücudunuzda doğal olarak bulunan bir madde olan fosfokreatini (kreatin fosfatını) kullanır. Fosfokreatin, ağır egzersizler sırasında bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Kas dokularındaki fosfokreatin seviyesi azaldıkça yorgunluk başlar. İyi kreatin supplementleri vücutta doğal olarak bulunan fosfokreatinin azalışını yavaşlatır ve hücrelerinize fazladan enerji sağlar. Bu da dayanıklılığınızı iyileştirir ve daha uzun süre egzersiz yapmanıza olanak verir.


Gücün ve kas büyüklüğünün artması
Ağırlık kaldıran bir tanıdığınıza sorun, size dayanıklılıktaki bir artışın çok geçmeden kas büyüklüğünde bir artışa yol açacağını söyleyecektir. Kreatin gücünüzü hem enerjinizi artırarak kısa vadede, hem de performansınızı iyileştirerek uzun vadede artırır.
Başka bir deyişle, hayır, kreatin kendi başına, doğrudan bir şekilde kaslarınızı büyütmüyor. Peki ne yapıyor? Gücünüzü ve enerjinizi geçici olarak artırarak daha uzun egzersiz yapmanıza imkan tanıyor. Yaptığınız bu daha uzun süreli egzersiz de gücünüzü ve kas büyüklüğünüzü artırıyor.
Toparlanma süresinin kısalması
Ağır bir egzersiz yaptığınızda vücudunuzun toparlanması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Ağırlık kaldırdığınızda aslında kas dokularınıza hasar verirsiniz. Egzersizden sonra vücudunuz kaslarınıza verdiğiniz bu hasarı onarmaya koyulur (daha büyük ve güçlü kaslara böyle sahip olursunuz). Protein bu sürecin ayrılmaz bir parçasıdır, ama son araştırmalar kreatinin de toparlanma için gereken bu süreyi kısaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Kreatin supplementleri aynı zamanda fosfokreatin moleküllerinin yeniden sentezlenmesine yardımcı olur. Bu da dolaylı olarak ATP enerji üretimini artırır ve bir sonraki egzersize hazır olmanız için gereken süreyi kısaltır. Ancak yapılan araştırmalar kreatinin vücudu doğal enerji seviyesine getirse de egzersiz sonrası kas yorgunluğu karşısında pek bir şey yapmadığını söylüyor.


En Çok Satan Kreatin Ürünü

encoksatankreatin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.