Karnitinin insan sağlığında oynadığı rol zaten iyi biliniyor, ama yapılan birkaç çalışma karnitinin hücrelerin içinde mitokondriye yağ taşımasını kilo kaybıyla ilişkilendiriyor. İnsülin direncine sahip olan bireylerde çoğu zaman mitokondri bozuklukları gözleniyor. Dolayısıyla bu kişiler karnitin supplementlerinden diğer insanlara göre daha fazla fayda görebilir.

Bu çalışmada polikistik over (PCO) sendromundan muzdarip kadınlar üzerinde karnitin supplementlerinin kilo kaybı ve kan şekeri seviyesi üzerindeki etkileri incelendi. Bu sendrom, obezite ve insülin direnci ile bağdaştırılıyor. Polikistik overli ve aşırı kilolu altmış kadın rastgele bir şekilde biri günde 250 miligram karnitin supplementi, diğeri placebo alan iki gruba dağıtılmış.

Çalışma 12 hafta sürmüş. Placebo alan gruba kıyasla karnitin alan grup daha fazla kilo vermiş (+0,09’a kıyasla -2,67), bel ve kalça çevrelerini daha fazla inceltmiş. Karnitin aynı zamanda açlık kan şekeri (-%7), insülin (-%22) ve insülin direnci (-%23) üzerinde olumlu etkiler yaratmış.

Bu bulgular düşük dozda (250 miligram) bir karnitin takviyesinin orta seviyede bir insülin direncine sahip aşırı kilolu kadınlarda makul ölçüde kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü sağladığına işaret ediyor. Benim laboratuvarım son 15 yıldır biraz daha yüksek dozda (günde 1000 ila 2000 miligram) bir karnitin takviyesinin egzersiz sonrasındaki toparlanma sürecinde yarattığı olumlu etkiler üzerine bir dizi çalışma yayınladı.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.