Bugüne kadar farklı protein kaynaklarına lösin veya HMB eklemenin kaslardaki protein dengesi üzerindeki etkisini ölçen bir çalışma yapılmamıştı. Artık elimizde böyle bir çalışma var.

Danimarkalı araştırmacılar dört farklı içeceği sağlıklı erkeklerden oluşan bir denek grubuna içirmiş. Bu çalışma çapraz nitelikte; denekler içecekleri katabolik bir duruma gelebilmek için 36 saatlik bir açlıktan sonra tüketmişler. İçecekler yaklaşık 400 kalori içeriyormuş. İçeceklerin üçte biri 36 saatlik açlığın ardından, gerisi ise bir sonraki 4 saat içinde her 20 dakikada bir, eşit miktarlarda içilmiş.

Bu içecekler:

1. Sadece karbonhidrat
2. Whey proteini + 10 gram lösin
3. Soya proteini
4. Soya proteini + 3 gram HMB

Aç karnına tüketilen bu içeceklerin tamamı kaslardaki protein dengesini olumlu yönde etkilemiş, ama sadece karbonhidrat içeren ve sadece soya proteini içeren içeceklerde bu etki nispeten düşük olmuş.

Dolayısıyla kaslardaki protein dengesini olumlu yönde en çok etkileyen içecekler whey proteini + lösin ve soya proteini + HMB içeren içecekler olmuş. Yalnızca whey + lösin içeren içecek kaslarda mTOR protein sentezi sürecinin tetiklenmesinde yardımcı olmuş. Bu sonuçlar lösin eklenmiş whey içeceklerinin soya proteini içeceklerine kıyasla daha anabolik nitelikte olduğunu gösteriyor. Ancak soya proteinine bir lösin metaboliti olan HMB’den 3 gram eklemek ortaya whey + lösine benzeyen bir karışım çıkarıyor.

Bütün bunlardan çıkarmamız gereken sonuç şu: Whey proteini açlığın neden olduğu katabolik durumu tersine çeviren müthiş bir protein kaynağı. Soya proteini, mandıra ürünlerinden elde edilen proteinlerden kaçınmak isteyenler için iyi bir alternatif. Ancak whey proteininden alınan verimin aynısını soya proteininden almak için içeceğin içine HMB veya lösin katmak gerekiyor.


En Çok Satan BCAA Ürünü

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.