Yapılan yeni üç araştırmaya göre E ve C vitaminleri kalp hastalığı riskini azaltıp, kalp krizi sonrası ömrü uzatırken K vitamini erkeklerde insülin duyarlılığını artırıyor.

Diyabet üzerine yapılan bir araştırmada doktorlar tip 2 diyabetin damarları tıkayan ve sertleştiren kimyasal değişiliklere yol açtığı için kalp ve damar hastalığı riskini artırdığını söylüyorlar. Doktorlar, bir antioksidan olan E vitamininin damar tıkanıklarını ve sertleşmelerini engelleyebileceğini veya en azından azaltabileceğini düşünüyorlar. Başka herhangi bir hastalığı olmayan kadın ve erkeklerden oluşan 40 kişilik bir tip 2 diyabet hastası grubuna her gün 500 ünite E vitamini verilmiş. 10 hafta sonra araştırmanın başında hastaların damarlarında anormal miktarlarda bulunan üç kan pıhtılaştırıcı molekülün ortalama %21 oranda azaldığı, damarların çevresindeki kasları gevşeten, böylece kan dolaşımını güçlendiren ve tıkanma riskini azaltan bir kimyasalın ise %50 oranda arttığı görülmüş. Araştırmacılar bu grubu bir 10 hafta daha izlemiş. Grup bu ikinci 10 haftada E vitamini almayı kesmiş. Bu 10 haftanın sonunda araştırmacılar o kan pıhtılaştıran moleküllerin hastaların damalarına tıpkı araştırmanın en başındaki sağlıksız seviyelerde geri döndüğünü görmüşler. Bunun üzerine bu araştırmadan E vitamininin tip 2 diyabet hastalarında damarları korumak için yeni bir araç olabileceği sonucu çıkarılmış.

C ve E vitaminleri üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar kalp krizi geçiren şeker hastaların vücutlarının anormal miktarlarda hücrelere zarar veren instabil oksijen molekülleri ürettiğini fark etmişler. Araştırmacıların teorisine göre antioksidan niteliği olan C ve E vitaminleri, şeker hastalarının kalp krizinden sonraki ömrünü uzatabilir. Doktorlar çok kısa süre önce kalp krizi geçirmiş olan hastalara 12 saat içinde 1000 miligram C vitaminini damardan vermiş. Bunu günde üç kez ağızdan alınan 400 miligram C vitamini artı 200 miligram E vitamini veya placebo izlemiş. 30 gün sonra C ve E vitamini verilen hastaların hayatlarını kaybetme ihtimali placebo verilenlere kıyasla %68 azalmış.

İnsülin üzerine yapılan bir çalışmada araştırmacılar K vitamininin şeker hastası olmayan yaşlı insanların insülin duyarlılığını artırabileceğini görmüşler. Doktorlar yaşları 60 ila 80 arasında değişen ve şeker hastası olmayan 355 kadın ve erkekten oluşan bir grubu izlemeye almışlar. Bu gruba kemik kaybı üzerine yapılan bir çalışma çerçevesinde her gün 500 mikrogram K vitamini (K1) veriliyormuş. 36 ay sonra K vitamini verilen erkeklerin insülin duyarlılığında placebo verilen erkeklerinki ile kıyasla kayda değer bir iyileşme gözlenmiş. Kadınlarda ise herhangi bir değişime rastlanmamış. İnsülin, kan şekerinin (glikoz) enerjiye dönüştürülmesinde vücuda yardım eder. Şeker hastası olan insanların vücudu insülin yanlış bir şekilde kullanır, bu da kronik şekilde yüksek kan şekeri seviyelerine yol açar.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.