Nitrik oksit: Bir kas pompası

Eğer siz de benim gibiyseniz, spor salonunda egzersiz yaparken kaslarınızın hayret verici bir şekilde şişmesine bayılıyorsunuzdur. Üzerinizdeki t-shirt parçalanıyormuş gibi gelmesine neden olan bu yoğun hissi seversiniz, çünkü yaptığınız egzersizin işe yaradığı anlamına gelir. İşte NO faktörü burada devreye girer!

NO’dan kastım bugünlerde en popüler sporcu besin supplementlerinden biri olan nitrik oksit. Herkes nitrik oksidin işe yarayıp yarmadığını, vücutta nasıl çalıştığını ve etkinliğini kanıtlayan bilimsel çalışmaların olup olmadığını merak ediyor.

Nitrik oksit, insan vücudunda önemli roller oynayan bir molekül. Bu molekül, dokulardan sinyal göndererek vücuttaki birçok farklı fizyolojik sürecin düzenlenmesine yardım ediyor. Bu süreçleri vasolidasyon (damar genişlemesi), beyin nöronu işlevleri, iltihaplaşma, apoptoz (planlı hücre ölümü), hücre korunumu, bağışıklık işlevleri ve ereksiyon vardır. Öyle ki, viagra ilacı aslında vücutta nitrik oksidin sayesinde faaliyet gösterebilir. Biz bu makalede nitrik oksidin daha ziyade damarlar üzerindeki etkileri ile (kaslara kan akışını sağlama, ereksiyon sağlama vs.) ilgileniyoruz.

Kaslarınıza kan pompalayın

Siz egzersiz yaptıkça kaslarınıza kan pompalanır. NO ürünlerinin odaklandığı nokta vücudunuzda bulunan bu doğal kan pompasını daha etkin bir hale getirmektir. Özellikle ağırlık kaldıranlar kaslarına kan pompalanma hissini çok severler, çünkü bu his sayesinde yaptıkları egzersizin gerçekten işe yaradığı “hissine” varmış olurlar. NO ürünlerinin arkasındaki teori şudur: Eğer kanınızın daha büyük bir kısmını kaslarınıza yöneltebilirseniz, hem bu pompalama hissine daha varırsınız, hem de bir ihtimal kaslarınızı daha iyi bir şekilde beslemiş olursunuz. Birçok insan bu pompalama hissi arttıkça egzersizin daha verimli hale geldiğini düşünüyor. NO ürünlerinin amacı bu pompalama sürecini artırmak, böylece kaslarınızın daha büyük gözükmesini sağlamaktır. Bazıları NO’nun kullanıcısının gücünü de artırdığını iddia etmektedir, ama yapılan çalışmalar bu maddenin güç üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu göstermemektedir. Ama bu çalışmalar kas büyüklüğü, pompalama hissi veya egzersizden alınan tatmini ölçmemiştir, ki NO ürünlerini piyasada bu kadar popüler kılan şeyler bunlardır.

Eğer spor salonuna gittiğinizde kaslarınıza biraz daha fazla kan pompalansın istiyorsanız, aşağıda sizin için hazırladığımız en popüler NO artırıcı bileşenler listesinde bir göz atın. Böylece bu bileşenler nasıl işlediğine dair bir fikir edinebilirsiniz.

Nitrik oksit artırıcı bileşenler:

L-Arginin

L-arginin, glutamik asit, ornitin ve sitrulinden oluşan ve esansiyel olmayan bir amino asit. Mevcut L-argininin çoğunu kullanan iki enzim arginez ve nitrik oksit sentetazı (NOS). Kuru yemiş, meyve, et ve mandıra ürünlerinde bulunabilen arginin, doğrudan bir şekilde nitrik oksit ve sitrulin üretir. Birden fazla sayıda bilimsel araştırma, ağızdan alınan argininin 1,5 gramlık küçük dozlarda tüketildiğinde bile damar genişlemesi ve NO sentezini tetikleyebildiğini gösterdi. Diğer çalışmalarda bu durum günde 20 gramlık dozlar tüketildiğinde gözlenebildi. Eğer amaç NO üretimini artırmaksa, günde 3 – 5 gramlık dozların yeterli olacağı anlaşılıyor.

Yaygın Doz: 3 – 5 gram

Arginin Alfa-Ketoglutarat (AAKG) ve Arginin KIC (AKIC)

Bu iki bileşik, arginini, ya sitrik asit döngüsünün bir bileşiği olan alfa-ketogluratik asit, ya da vücutta HMB’ye oksitlenebilen ketoizokaproik asit ile birlikte ortaya çıkarır. HMB, yağsız vücut kütlesini artırma yetisi bakımından incelenen bir vücut geliştirme supplementidir. AAKG ve AKIC tüketirken bu ikisinin, L-argininin kendisinden daha az oranda arginin içerdiği aklınızda bulunsun. Yani çok miktarda arginin elde edebilmek için bu iki bileşiği yüksek miktarlarda tüketmeniz gerekir. Şu ana kadar yapılan araştırmalar AAKG ve AKIC’nin düz L-arginine kıyasla daha faydalı olduklarını göstermemektedir. Bildiğimiz tek şey bu ikisinden arginin elde edilebileceği. AAKG %45 – 66, AKIC ise %66 arginin.

Yaygın Doz: 2 – 4 gram

L-Sitrulin

L-sitrulin esansiyel olmayan bir amino asit. Tıpkı L-arginin ve L-ornitin gibi, L-sitrulin de üre döngüsünde bir metabolit olarak yer alıyor ve karaciğer detoksifikasyonunda ve damar genişlemesi süreçlerinde rol oynuyor. Vücuttaki glutamik asit ve ornitinlerden oluşan L-sitrulin, argininin üre döngüsündeki kullanımını azaltma amacı ile birçok farklı formüle eklenmiş durumda. L-sitrulin, aynı zamanda NOS metabolik yollarındaki NO üretimini artırıyor. Vücutta bulunan endojen ornitin karbamoyil transferaz kaynakları yeterli olmadığında L-sitrulin supplementlerinin amonyak emilimini ve karaciğerdeki amonyak detoksifikasyonunu desteklediği görülüyor. Bu destek de vücuttaki L-argininin boş yere kullanılmasını önleyerek NO üretimini desteklemiş oluyor.

Yaygın Doz: 100 – 500 miligram

NADH

NADH’ın açılımı nikotinamid adenin dinükleotit hidrojenidir. Bu molekül vücuttaki reaksiyonlar için bir enerji kaynağıdır. NADPH, bu molekülün fosfat versiyonudur ve NOS metabolik yollarında NO üretilmesi için gereklidir. Birçok formül, NO üretimini artırma amacı ile NADH içerir. Ancak NO formüllerindeki çok az miktardaki NADH’ın NO üretimi üzerinde bir etkisi olma ihtimali oldukça düşüktür.

Yaygın Doz: 5 – 10 miligram

L-Norvalin

L-norvalin, L-valinin benzeri bir amino asit. Araştırmalar L-norvalinin ornitine yapısal olarak benzediği için arginaz faaliyeti üzerinde engelliyici bir etki yaptığını gösteriyor. Bu durum, arginaz faaliyetinde bir geri bildirim düzeni oluşturuyor. Arginazı engellediğinizde NOS ve yeterli miktarda L-arginin mevcut olduğu sürece NO daha yüksek miktarda üretilmeye başlıyor. NOS’tan NO üretiminde L-arginin kısıtlayıcı bir etmen; bu da demek oluyor ki arginaz enzimini engellemek tek başına NO üretimini %60 gibi bir oranda artırabiliyor.

Yaygın Doz: 100 – 200 miligram

Güney Ginsengi Özütü

Yaygın olarak jiaogulan olarak bilinen güney ginsengi, Doğu Asya’da yabani olarak yetişir ve ginsenge benzer. Türkçe’de “güney ginsengi” denilen bu adaptojenik bitki, “gypenoside alkaloid” olarak bilinen çeşitli saponinler içerir. Jiaogulanda 82 farklı “gypnoside” vardır ve araştırmalara göre bunlar NO üretimine bir nebze yardımcı olabilir.

Yaygın Doz: 100 – 200 miligram

Güç Artırıcılarla Birlikte Kullanım

Kreatin, yaygın olarak NO ürünleri ile birlikte tüketilir. Kreatinin gücü artırdığı ve kasları büyüttüğü kanıtlanmıştır. NO ürünlerinin kas pompası etkisi ile birleştirildiğinde kreatinin kaslara su taşıyarak protein sentezini daha verimli bir hale getirdiği ve kas hücrelerinin hacmini artırdığı görülür. Ayrıca vücudunuza kreatin takviyesi yaparak NOS metabolik yolları için daha fazla arginin saklıyabilirsiniz, çünkü arginin aynı zamanda vücutta kreatin oluşturmak için kullanılır.

Özet

NO ürünleri üzerine yapılan araştırmalar bize bu ürünlerinin faydalarının artan güç ve gelişen performanstan değil, kasları kan ile şişeren o inanılmaz “pompa” hissinden kaynaklandığını söylüyor. Şu çok açık: O karmaşık NOS metabolik yolunda çok sayıda maddenin faaliyet gösterdiğini düşünürsek NO ürünlerini diğer ürünlerle birlikte tüketmek kullanıcıya en yüksek faydayı sağlıyor. Eğer NO ürünlerini bir denemeyi düşünüyorsanız en yüksek faydayı görmek için bu makale sözünü ettiğimiz bileşenleri ve dozajları dikkate alın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.