Optimum Gold Standard Whey | Laboratuvar İncelemesi
ETİKET DOĞRULUĞU73%
ÜRÜN SAFLIĞI90%
BESİN DEĞERİ80%
BİLEŞEN SAĞLIĞI58%
TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK74%
75%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (6 Votes)
90%

ETİKET DOĞRULUĞU

Bir dozda bulunan toplam yağ içeriği 1,2 gram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 1 gramdan yalnızca 0,2 gram daha fazla.

Bir dozda bulunan toplam kolestrol 28 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 30 miligramdan %6,7 daha az.

Bir dozda bulunan toplam sodyum 97,8 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 60 miligramdan %63 daha fazla.

Bir dozda bulunan toplam kalsiyum 134,2 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 100 miligramdan %34,2 daha fazla.

Bir dozda bulunan toplam şeker 1,1 gram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 1 gramdan yalnızca 0,1 gram daha fazla.

Ürünün her 100 gramı başına düşen toplam protein 74,1 gram olarak ölçüldü. 28,4 gramlık bir dozda 21 gram protein bulunacaktır. Bu miktar etikette yazan miktardan %12,4 daha az.

Ürünün her 100 gramında 0,01 gram serbest amino asit tespit edildi; metiyonin ve fenilalanin maddeleri asgari tespit limitinin üzerinde. Bu miktar biraz ürüne kalitesiz amino asit yüklemesi yapıldığı şüphesi uyandırıyor.

Bu rapordaki veriler, bu üründen aldığımız iki örneklem üzerinde yaptığımız analize dayanıyor. Protein ve amino asit analizleri Ekim 2014’te; yağ, kolestrol, sodyum, kalsiyum ve şeker içeriği analizleri ise Ağustos 2013’te yapılmıştı.

ÜRÜN SAFLIĞI

Bu üründen alınan toplu haldeki örnekler altı mineral testinden geçti; yani arsenik, kurşun, kadmiyum, bizmut, antimon ve gümüş gibi maddelere rastlanma ihtimali milyonda birin altında.

satin-al

BESİN DEĞERİ

Bu ürünün içerdiği kalorinin %76’sı proteinden geliyor. Bu oran, bu kategorideki ürünlerinin ortalamasının üzerinde. (Ortalama = %67, Standart Sapma = %20)

Ürünün bir dozda 1,2 gram olan yağ içeriği 19 yaşın üzerindeki kadınlar ve erkekler için kabul edilebilir makrobesin dağılımı aralığı olan günlük 20-35 gramın oldukça altında.

Tıp Enstitüsü mümkün olan en az miktarda kolestrol içeren bir beslenme düzenini öneriyor. Genelde sıfırın üzerindeki her düzeyde risk artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2014 kılavuz çizgilerine göre işlenmiş şekerler günlük kalori alımınızın %5’inden fazlasını oluşturmamalı. Günde 2000 kalorilik bir beslenme düzenine sahip olduğunuzu varsayacak olursak bu ürünün tek bir dozu tavsiye edilen ölçünün %4,4’üne denk geliyor.

97,8 miligramlık sodyum içeriğine sahip olan ürünün bir dozu Tıp Enstitüsü tarafından 50 yaş altındaki kadınlar ve erkekler için yeterli kabul edilen miktarın %6,5’ini karşılıyor.

Ürünün bir dozu 19-50 yaş arası kadınlar ve erkekler için tavsiye edilen mineral alımının %13,4’ünü karşılıyor. Bu ürün diğer vitaminler veya mineraller için kayda değer bir kaynak değil.

BİLEŞEN SAĞLIĞI

Optimum Gold Standard bütün ağır metal testlerinden geçti; yani arsenik, kurşum ve kadmiyum gibi bileşenlerin seviyesi hep milyonda birin altında. Ayrıca, bu örneklerdeki miktarlarda bütün aktif bileşenler genel sağlık standartlarını karşılıyor.

Ancak bu üründe asesülfam potasyum (Ace K) tespit ettik. Bu madde kötü bir tat ile bağdaştırılan tartışmalı bir yapay tatlandırıcı. Hala süren araştırmalar bu maddenin bilişsel fonksiyonlarda ve doğum öncesi gelişimdeki olası olumsuz etkilerini ve kanserojen özelliklere sahip olup olmadığını test ediyor.

TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK
Bu protein supplementi en hızlı sindirilen whey biçimi olan whey protein izolatını kullanıyor. Whey proteini izolatı, spordan sonra toparlanmak ve kas yapmak için ideal (yavaş sindirilen proteinler ise iştah bastırmak ve katabolizmaya karşı koruma sağlamak için ideal). Bu üründeki protein yoğunluğu %74,1 seviyesinde (bir dozda 21 gram var). Bu miktar, günlük tavsiye edilen miktar göre (14 yaşın üzerindeki kadınlar için günde 46 gram, 19 yaşın üzerindeki erkekler için günde 56 gram) orta derecede etkili olabilecek bir düzeyde.

Whey proteininin sağlanması beklenen birçok yarar var. Bunlara örnek vermek gerekirse; kas büyümesi, kilo kaybı ve kan şekeri düzenlenmesi. Whey proteini kaynakları aynı zamanda iştah bastırıp kalp hastalığı riskini de azaltabiliyor; ama bu yararların tam olarak kanıtlanması için daha fazla araştırma yapılması lazım. Bu son iki yarar daha çok kazein ve soya proteini gibi diğer protein kaynaklarıyla bağdaştırılıyor.

 


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

3 Responses

 1. Anonim

  Optimum sanırım markalar arasında en çok tercih edilenlerden. Türk firması olan Hardline’ı da fiyat performans açısından çok öven var.

  Cevapla
 2. Tayfun

  (Ürünün her 100 gramı başına düşen toplam protein 74,1 gram olarak ölçüldü. 28,4 gramlık bir dozda 21 gram protein bulunacaktır. Bu miktar etikette yazan miktardan %12,4 daha az.

  Ürünün her 100 gramında 0,01 gram serbest amino asit tespit edildi; metiyonin ve fenilalanin maddeleri asgari tespit limitinin üzerinde. Bu miktar biraz ürüne kalitesiz amino asit yüklemesi yapıldığı şüphesi uyandırıyor.)

  Bir önceki yazıda 2016 yılının en iyi pro tozu seçilmiş ama burada yazanlarla uyuşmuyor…

  Cevapla
  • eniyisupplement.net

   Optimum Whey bu detaylara rağmen en iyi protein tozları arasında yer alır, sebebi ise diğer tozların genel özelliklerinde daha da kötü detayların yer alıyor olmasıdır.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.