Optimum Nutrition Fish Oil | Laboratuvar İncelemesi
ETİKET DOĞRULUĞU83%
ÜRÜN SAFLIĞI73%
BESİN DEĞERİ97%
BİLEŞEN SAĞLIĞI63%
TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK20%
67%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
0%

ETİKET DOĞRULUĞU

Her bir dozda bulunan Omega-3 yağ asidi içeriği 320 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar ürünün etiketinde yazan 300 miligramdan %6,67 daha fazla.

Bu ürünün etiketinde her ne kadar EPA veya DHA içeriğine ilişkin bir bilgi olmasa da (bu durum ürünün Etiket Doğruluğu puanını düşürdü) biz analizimizi yaptık ve her dozda 160 miligram EPA ve 120 miligram DHA bulduk.

ÜRÜN SAFLIĞI

Bu üründe civa içeriğine rastlanma ihtimali milyarda 2 olarak ölçüldü. Bu oran milyarda 2,4 olan kategori ortalamasının biraz altında, EPA ve Omega-3 için Küresel Kuruluş (GOED) tarafından belirlenen milyarda 100 limitinin ise çok altında. Bu Bu üründen alınan toplu haldeki örnekler altı mineral testinden geçti; yani arsenik, kurşun, kadmiyum, bizmut, antimon ve gümüş gibi maddelere rastlanma ihtimali milyonda birin altında.

Bu üründe poliklorlu bifenil içeriğine rastlanma ihtimali milyonda 0,01’den daha az olarak ölçüldü. Bu oran Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından balık ve kabuklu deniz mahsulleri için belirlenen milyonda 2 limitinin çok altında. Bu oran aynı zamanda daha sıkı standartlar getiren Kaliforniya yönetmeliklerinde belirlenen limitin de altında; bu standartlara göre milyonda 0,09’un üzerinde poliklorlu bifenil içeren ürünlerin üzerinde kanser riskini belirten bir ifade olmalı.

Optimum Nutrition Fish Oil’de kilogram başına 7 meq (Ortalama = 3,7, Üst Limit = 5) ve p-anisidin seviyesi ise 9,9 olarak ölçüldü.

Not: Bizim verdiğimiz puanlar tamamen yağ asitlerindeki birincil oksidasyon ölçüsü olan peroksit değerlerine dayanıyor. Aroma veren maddelerin (ikincil oksidasyon ölçüsü olan) p-anisidin değerlerini çarpıttığı biliniyor. Laboratuvar şu an aroma maddelerinin etkilerini tespit ve bertaraf edecek alternatif bir p-anisidin analizi geliştirmek için araştırma yapmaktadır.

BESİN DEĞERİ

MusclePharm Fish Oil’in her bir dozu 320 miligram Omega-3 yağ asidi içeriyor. Bu miktar Tıp Enstitüsü tarafından 14 yaş üstü insanlar için belirlenen 1,1 – 1,6 gramlık günlük yeterli alım aralığının altında. Toplam Omega-3 içeriğinin 160 miligramını EPA, 120 miligramını DHA oluşturuyor. Bugün günlük EPA ve DHA alımı için belirlenmiş bir miktar yok, ama Dünya Sağlık Örgütü’nün günde 0,3 – 0,5 gram EPA + DHA ve 0.8 – 1,1 gram ALA (ki bu kısmen EPA ve DHA’ya dönüştürülüyor) tavsiyesi büyük kabul görüyor.

Bu ürün %28 EPA + DHA’dan oluşuyor.

BİLEŞEN SAĞLIĞI

Civa içeriği milyarda 2 olarak ölçüldü. Bu, milyonda 2,4 olan kategori ortalamasının altında, EPA ve DHA Omega-3 için Küresel Kuruluş’un milyarda 100 olan limitin ise çok altında.
Poliklor bifenil içeriği milyonda 0,01’den daha az olarak ölçüldü. Bu miktar Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin milyonda 2 ve Kaliforniya yönetmeliklerinin daha sıkı olan milyonda 0,09 limitlerinin çok altında.

TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK

Omega-3 yağ asitleri bu üründeki toplam balık yağ içeriğinin %32’sini oluşturuyor.

Yaklaşık 1 gramlık günlük alım tavsiyesine dayanarak 160 miligram EPA ve 120 miligram DHA’dan oluşan 320 miligram Omega-3’ün oldukça etkili olabileceği bekleniyor.

Omega-3 yağ asitlerinin koroner kalp hastalığı, hiperlipidemiya ve hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalıklara iyi geldiği klinik olarak kanıtlanmış durumda. Daha sınırlı sayıda bulgulara göre ise bu yağ asitleri aynı zamanda zihni geliştiriyor, kaygıyı azaltıyor, spor performansını yükseltiyor ve bazı kanser türlerine karşı önleyici etki yapıyor. Bu etkilerin varlığını destekleyen klinik çalışmalar ümit vaad ediyor, ama henüz kesin bir sonuca varmış değiller. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.