Optimum Nutrition çalışanları hayatta değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu bilen insanlar. Bugüne kadar çok sayıda yüksek kalite supplement üretmelerine rağmen hiçbir zaman geçmiş başarıları ile yetinmiyorlar. Bu yüzden bol miktarda proteini faydalı bileşenlerle birleştiren yeni bir whey protein tarzı yaratmışlar. Peki ama bu deney başarılı olmuş mu? Yoksa Optimum Nutrition bu sefer baltayı taşa mı vurmuş?

Tat ve karıştırılabilirlik

Tat konusunda Lean Whey’in eline su dökebilecek supplementlerin sayısı çok az. Bizim favorimiz Çikolata Karışımı (Chocolate Shake) aroması oldu, ama diğer iki seçenek de (Vanilla Milkshake & Strawberry Milkshake) aynı lezzet seviyesinde. Optimum Nutrition, karıştırıldığında kümeleşmeyen ve o bilindik kötü ‘tebeşir’ kıvamına gelmeyen bir protein tozu üretmiş.

Fiyata göre performans

Optimum Nutrition Lean Whey incelememize devam etmeden önce ‘fiyata göre performans’ ile neyi kastettiğimizi açıklamamız lazım. Burada fiyat bahsettiğimiz kavramın yalnızca yarısını oluşturuyor. Yani mesele sadece cebinizden çıkacak paranın miktarı değil. Fiyata göre performans demek, verdiğiniz paraya karşılık gelen kalite demek, szin için en uygun fiyata mümkün olan en iyi supplementi almak demek.

Lean Whey’in fiyatı aslında makul sayılır… Tabii eğer Birleşik Krallık’ta yaşıyorsanız. Ürünün kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda doz başına 0,8 euro fena bir fiyat değil. Ne yazıki ABD’de yaşayan kullanıcılar doz başına 1,9 dolar ödemek zorundalar. Eğer bu tutar bütçenizi zorluyorsa diğer whey proteini supplementi incelemelerimize göz atabilirsiniz.

Etkililik

Söz verdiğiniz paraya karşılık aldığınız kaliteden açılmışken supplementin bileşen listesine bir göz atalım ve daha önemlisi, bakalım bu bileşenler gerçekten işe yarıyor mu. Öncelikle bakmamız gereken şey tabii ki de protein içeriği. Her dozda 20 gram kadar olan bu içerik inanılmaz bir miktarda değil. Tabii şu da aklınızda bulunsun: Yapılan araştırmalara göre ağır bir egzersizden sonra vücudu desteklemek için tüketilmesi gereken minumum protein miktarı 20 gram.

Ama unutmayın: Elimizdeki supplement, whey proteinine olan bakış açımıza meydan okumak için tasarlanmış deneysel bir ürün. Bu whey proteini türünde çeşitli ilginç bileşenler var. Bunlar arasında göze ilk çarpan mide rahatsızlıklarının tedavisinden tutun zihinde uyanıklık yaratmaya kadar her işe yarayan yeşil çay özütünden 78 miligram var. Çoğu whey proteini supplementinde böyle bir bileşen olmadığını söylememize gerek var mı bilmiyorum.

Sanki bu yetmezmiş gibi Lean Whey 234 miligram konjuge linoleik asit (CLA) da içeriyor. CLA, basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, omega-6 yağ asidinin birazcık değiştirilmiş bir biçimi. Araştırmalar CLA’nın insülin direncini düşürdüğünü, metabolizma hızını artırdığını ve kas büyümesini desteklediğini gösteriyor. Lean Whey’de aynı zamanda önemli miktarda (atletik performansı ve direnci artıran bir amino asit olan) L-karnitinden 130 miligram var.

Elbette bir supplementin kağıt üzerindeki görünüşü başkadır, kullanıcılarında yarattığı etkiler başkadır. Bizim Lean Whey deneyimimizden bahsedecek olursak etkilendiğimizi itiraf etmek zorundayız. Bu supplement yalnızca bir whey proteini supplementinin yapması gereken şeyleri (kas gelişimini desteklemek) yapmakla kalmıyor, sizi en iyi sonuca ulaştırmak için her türlü çabayı gösteriyor. Biz dinlenme esnasındaki doğal enerji seviyesinde bir artış bile gözlemledik, ki bu çoğu whey proteini supplementinde görülmeyecek bir etkidir.


Yan etkiler

Optimum Nutrition Lean Whey’in dikkat edilmesi gereken bariz bir yan etkisi yok. Böyle diyoruz, ama supplement tüketiminin altın kuralını unutmayın: Bir supplement kullandıktan sonra kendinizi kötü hissetmeye başladıysanız kullanımı derhal bırakın ve doktorunuza danışın.

Artılar

-Nispeten hesaplı (Avrupa’da yaşayanlar için)
-Tadı çok iyi ve iyi karışıyor
-Çeşitli yüksek kalite bileşenler içeriyor

Eksiler

-Her bir dozunda yalnızca 20 gram protein var
-ABD’li kullanıcılar için pahalı

Sonuç

Açık konuşmak gerekirse Lean Whey’de bir kusur bulmak gerçekten zor. Ürünle ilgili bulunabilecek sorunların çoğu yüzeysel nitelikte. Bu supplementin temelleri sağlam. Tabii ki hiçbir supplement herkes için mükemmel olmayacaktır. Eğer egzersizlerden sonra çok büyük miktarlarda proteine ihtiyaç duyan elit bir atletseniz Lean Whey size göre olmayabilir. Ama eğer biraz farklı ama oldukça etkili bir whey proteini arayan başlangıç/orta seviye bir atletseniz Lean Whey’e bir göz atın.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.