Optimum Nutrition Opti-Men Multivitamin | Laboratuvar İncelemesi
ETİKET DOĞRULUĞU33%
ÜRÜN SAFLIĞI90%
BESİN DEĞERİ90%
BİLEŞEN SAĞLIĞI78%
TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK82%
75%Genel Puan
Okuyucu Puanı: (0 Votes)
0%

ETİKET DOĞRULUĞU

Her bir dozda bulunan A vitamini içeriği 12.500 UB olarak ölçüldü. Bu miktar ürünün etiketinde yazan 10.000 UB’den %25 daha fazla.

Her bir dozda bulunan B-6 vitamini içeriği 51,84 miligram ölçüldü. Bu miktar ürünün etiketinde yazan 50 miligrama neredeyse eşit. B-3 vitamini ve folik asit içeriği ise doz başına sırasıyla 93,17 miligram ve 949 mikrogram olarak ölçüldü. Bu miktarlar etikette yazan miktarlardan sırasıyla %24,23 ve %58,17 daha fazla.

Her bir dozda bulunan C vitamini içeriği 318,39 miligram olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 300 miligramdan yalnızca %6,13 daha fazla.

Her bir dozda bulunan D-3 içeriği 330 UB olarak ölçüldü. Bu miktar etikette yazan 300 UB’den %10 daha fazla.

Kalsiyum ve manganez içeriği etikette yazan miktarlardan büyük sapma gösterdi. Her bir dozda 258,7 miligram miktarda bulunan kalsiyum içeriği etikette yazan miktardan %29,35 daha fazla; her bir dozda bulunan 6 miligram manganez içeriği etikette yazan miktardan %20 daha fazla. Her bir dozda sırasıyla 104,8 ve 28,9 miligram bulunan magnezyum ve çinko içeriği ise etiket doğruluğu konusunda daha iyi bir sınav verdi ve yalnızca sırasıyla %4,8 ve %3,67 oranlarında sapma gösterdiler.

ÜRÜN SAFLIĞI

Bu üründen alınan toplu haldeki örnekler altı mineral testinden geçti; yani arsenik, kurşun, kadmiyum, bizmut, antimon ve gümüş gibi maddelere rastlanma ihtimali milyonda birin altında.

BESİN DEĞERİ

Bütün multivitamin ürünleri, kalori, yağ, karbonhidrat ve şeker içeriğinde asgari sapmalar olmakla beraber benzer makrobesin profili gösteriyor.

Bu üründe bulunan 5-6 kilit niteliğindeki vitaminler (A, B-3, B-6, C ve folik asit) önerilen günlük tüketim miktarının üzerinde tespit edildi. Buna tek istisna 330 UB miktarında bulunan D-3 vitamini. Bu miktar günlük önerilen miktar olan 600 UB’nin yarısının ancak biraz üzerinde.

Bu üründe bulunan minerallerden yalnızca çinko ve magnezyum önerilen günlük tüketim miktarının üzerinde. Analiz edilen diğer mineraller (kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve sodyum) az miktarda mevcut.

BİLEŞEN SAĞLIĞI

Optimum Nutrition bütün ağır metal testlerinden geçti; yani arsenik, kurşun ve kadmiyum gibi bileşenlerin seviyesi hep milyonda birin altında.

Bir dozda bulunan A vitamini miktarı üst limit olan 10.000 UB’yi aşıyor. A vitamini içeren besin kaynaklarını bu ürünün birden fazla dozuyla beraber uzun süreli kullanmak A vitamini zehirlenmesi riskini artırıyor. A vitamini zehirlenmesi sinir ve iskelet sisteminde bozukluklara yol açıyor.

Bu üründeki B-3, B-6 vitaminleri ve folik asit miktarının önerilen günlük tüketim miktarını oldukça aştığı tespit edildi. Tek bir doz B-3 vitamini için belirlenen üst limitin üç katı kadar bir miktar içerirken folik asit için belirlenen üst limiti yarılıyor. İki doz almak ise B-6 vitamini için belirlenen üst limiti aşıyor. B-3 vitamini zehirlenmesi cilt kızarması, nabız hızlanması ve mide bulantısına yol açabilir. B-6 vitamini zehirlenmesi ise daha tehlikeli etkilerle ilintilendiriliyor; uzun süreli kullanımda büyük sinir hasarları bu etkilere dahil. Folik asit ise, büyük miktarlarda tüketildiğinde, B-12 vitamini eksikliğini maskeleyebiliyor. Bu durum çok ciddi ve çoğu zaman geri dönüşümü mümkün olmayan nörolojik hasarlara yol açabiliyor.

TAHMİN EDİLEN ETKİLİLİK

Her bir dozda 12.500 UB olarak ölçülen (karotenoid biçimindeki) A vitamini miktarı, erkekler için önerilen günlük tüketim miktarını (3000 UB) oldukça aşıyor. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) Besin Takviyeleri Dairesi’ne göre karotenoidler A vitamininin en az biyoaktif olan biçimi (bu biçime gelmemiş A vitaminin %10’undan daha az etkili).

Her bir dozda 93,17 miligram olarak ölçülen niyasinamid biçimindeki B-3 vitamini miktarı da erkekler için önerilen günlük tüketim miktarını (16 miligram) aşıyor.

Her bir dozda 51,84 miligram olarak ölçülen B-6 vitamini miktarı, hem 19-50 yaş aralığındaki erkekler için (1,3 miligram), hem de 50 yaş üzeri erkekler için (1,7 miligram) önerilen günlük tüketim miktarını aşıyor.

Her bir dozda 949 mikrogram olarak ölçülen folik asit miktarı önerilen günlük tüketim miktarı olan 400 mikrogramı oldukça aşıyor.

Her bir dozda 318,39 miligram olarak ölçülen C vitamini miktarı erkekler için önerilen tüketim miktarı olan 90 miligramı oldukça aşıyor.

Her bir dozda 330 UB olarak ölçülen D-3 vitamini miktarı 1-70 yaş aralığındaki kadınlar ve erkekler için önerilen günlük tüketim miktarı olan 600 UB’nin altında kalıyor.

Her bir dozda 6 miligram olarak ölçülen manganez ve 28,9 miligram olarak ölçülen çinko miktarları, erkekler için önerilen günlük tüketim miktarları olan 2,3 miligram ve 11 miligramı aşıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.