Her ne kadar bizim en iyi protein tozları listemiz whey proteinine odaklanıyor olsa da piyasada pek çok farklı protein tozları bulunuyor. İşte bu farklı türlerin kısa bir değerlendirmesi:

Whey proteini konsantresi – Whey, fitness supplementlerinde bulunan proteinlerin en yaygın kaynağı. Whey, sütten elde ediliyor ve en hızlı sindirilen proteinlerden biri. Whey proteini, çok hızlı sindirildiği için vücut geliştiriciler tarafından egzersizden hemen sonra kullanıyor, çünkü böylece hayati önem taşıyan amino asitler kaslara çabucak ulaşıyor.
Piyasadaki en iyi protein tozlarının pek çoğu whey proteinini temel bileşen olarak kullanıyor. Bunun iki sebebi var: Birincisi, hızlı sindiriliyor; ikincisi, ucuz. Whey oldukça yaygın ve hesaplı olduğu için bu türün en iyi ucuz protein tozu olduğunu söyleyebilirizi. Ama düşük fiyat sizi aldatmasın; whey, etkili ve yüksek kalite bir protein.

Whey proteini izolatı – Whey izolatları bir başka yaygın bileşen; çok çabuk, protein konsantresinden bile hızlı bir şekilde, emilip sindirilebiliyor. Bu yüzden ideal kullanımı çalışma öncesi supplement karışımı olarak veya çalışmanın hemen ardından tüketilmesi. Whey protein izolatı içermek genelde en iyi protein tozları için ayırt edici bir kriter.
Whey izolatı kullanan ürünler genelde çok düşük karbonhidrat ve şeker içeriyor; bu yüzden diyet yapan insanlar için iyi bir seçim olduklarını söyleyebiliriz. Eğer düşük karbonhidrat içeren bir protein tozu arıyorsanız temel bileşen olarak whey izolatı içerenlere bakın. Ancak bütün ürünler aynı değildir; o yüzden yine de tozunuzu seçmeden önce daima whey protein incelemelerini okumalısınız.

Kazein proteini – Kazein proteini, protein supplementlerinde bulunan bir diğer yaygın bileşendir. Kazein de sütten elde ediliyor; ama wheyden farklı olarak vücut tarafından çok yavaş bir şekilde emiliyor. Kazein vücutta çözülmesi 5 ila 7 saate kadar bir süreyi bulabiliyor. Böylece vücut gün boyu (veya gece boyu) beslenmeye devam etmiş oluyor.
Kilo vermek için üretilen en iyi protein tozlarının birçoğu kazeini temel bileşen olarak kullanır. Kazein, yavaş sindirildiği için sizi daha uzun süre tok tutar ve böylece daha yemenize neden olur ve kilo vermenizi sağlar. Pek çok vücut geliştirici kazeini yatmadan önce atıştırmalık olarak tüketir, çünkü bu madde uyku sırasında kasları besler.

Soya proteini – Soya proteini genelde sporcular tarafından beslenme düzenlerindeki protein miktarını artırmak için alınır. Kullanımı kadınlar arasında erkeklere göre daha yaygındır, ama gün geçtikçe erkek güç çalışmacıları için de etkili bir seçim olmaya başlamıştır. Soya proteini en sağlıklı protein tozu olarak kabul edilir, çünkü soya bir yandan metabolizmayı hızlandırırken diğer yandan sağlıklı bir kolestrol seviyesini muhafaza etmeye yardımcı olur.

Soya protein aynı zamanda alerjilere veya diğer beslenme kısıtlamalarına sahip olan insanlar arasında rağbet görüyor. Soya, mandıra ürünlerinden elde edilmeyen, bitkisel bir yüksek kalite proteindir. Bu yüzden belli diyetleri takip eden veya laktoz toleransı olmayan insanlar için iyi bir seçimdir.
Diğer protein türleri – Süt proteini izolatı, yumurta akı, hidrolizat proteini gibi karışımlarda bulunabilecek diğer pek çok protein türü vardır. Yukarıda sayılan türler bunların en yaygın olanlarıdır ve genelde en iyiyi arayanlar için uygun birer seçimdir.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.