Vücut geliştirmeye başladığım ilk yıllarda Scivation Xtend gibi dallanmış zincirli amino asit (BCAA) supplementlerine ilgi göstermezdim. Ancak son yıllarda supplementler hakkında genel olarak yaptığım araştırmalar Xtend gibi BCAA supplementlerine bakışımı tamamen değiştirdi, çünkü artık bu tür supplementlerin büyük önem arz ettiğini biliyorum. Bazıları hala BCAA takviyesi yapmanın söylendiği kadar etkili bir şey olmadığını iddia ediyorlar. Xtend gibi BCAA supplementleriyle ilgili bilinmesi gereken en önemli şey bu ürünlerin zamanla artan kümülatif bir etkiye sahip olması. Aralarına benim de dahil olduğum çoğu insan BCAA supplementi kullandıktan sonra ağrılarının azaldığını ve egzersiz yorgunluğundan sonra vücutlarının daha hızlı toparlandığını fark ediyor. Ben ayrıca egzersiz sırasında BCAA supplementi kullandığımda kaslarımdaki enerjinin daha uzun süre dayandığını fark ediyorum.

Diğer çoğu BCAA ürününün aksine Xtend’in cömert bir BCAA dozajı var: 3,5 gram lösin ve 1,8 gram izolösin ve valin (bu 2:1:1’in en etkili oran olduğu biliniyor). Xtend aynı zamanda makul bir miktarda glutamin ve sitrulin malatı da içeriyor. Sitrulin malatına ilişkin bildiğim tek şey performansı artırması. Ama birkaç doz birden kullanmadığınız sürece Scivation Xtend’in bir dozundaki bir gramlık sitrulin malatının yaptığı etkiyi hissedebileceğinizi zannetmiyorum. Xtend’in her bir dozundaki glutamin miktarı ise 2,5 gram. Sadece iki gramlık bir glutaminin bile doğal büyüme hormonu seviyesini artırdığını gösteren çok sayıda bilimsel çalışma var. Glutamin aynı zamanda egzersiz sonrası toparlanma sürecinde önem arz ediyor. Yani Xtend’deki glutamin çok değerli bir eklenti. Bu notu da geçmiş olayım: Pek çok egzersiz öncesi ve sonrası ürünün formülünde BCAA’lar var, ama bunlardaki BCAA miktarı ya az ya da belirsiz.


Xtend’de ne var?

Xtend öncelikle bir dallanmış zincirli amino asit (BCAA) supplementi, ama içinde başka şeyler de var. Pek çok BCAA supplementinde olduğu gibi glutamin ve sitrulin malatı eklenmiş. Aynı zamanda yüklü dozda bir B6 vitamini ve elektrolitler de var.

Benim kullandığım Xtend dozu

Bu ürünün önerilen tüketimi şu şekilde: Egzersiz öncesinde, sırasında veya sonrasında, iki ilâ altı kaşık (iki kaşık bir doza denk geliyor) arasında. Böyle bir tüketimin maliyeti biraz yüksek olabilir, özellikle de kreatin veya protein gibi başka supplementler de kullanıyorsanız. Ben Xtend’i bazen egzersiz sırasında da alıyorum, ama genelde yaptığım şey egzersizden hemen sonra bir buçuk kaşık almak (Yaptığım egzersiz ise şu: Bir saat kadar ağırlık kaldırıyorum, sonra 20 dakikanın üzerinde bir süre kardiyo çalışıyorum. Ağırlık kaldırmam bittikten sonra kardiyo çalışmam sırasında Xtend veya başka bir BCAA supplementi içiyorum). Kesinlikle Xtend veya herhangi bir BCAA ya da EAA supplementi kullandığım zaman ise haftasonları gibi yalnızca kardiyo çalıştığım zamanlardaki kardiyo seanslarım. Bana soracak olursanız kasların parçalanmasını önlemek için bu supplementi kardiyo egzersizi sırasında almak çok önemli. Xtend’i yatmadan önce aldığım da oluyor, çünkü ne de olsa bir toparlanma supplementi. Ama genelde yatmadan önce yalnızca glutamin alıyorum.

Benim Xtend deneyimim

Artılar: Egzersiz sırasında Xtend kullandığımda enerjimin daha uzun süre dayandığını fark ettim. Tabii bu kafein etkisi kadar büyük bir etki değildi. Ağır egzersizlerden sonra vücudumun daha kısa sürede toparlandığını da fark ettim. Xtend glutamin veya başka bazı şeyler de içeriyor. Ben Xtend’in kullanıcıya sunduğu yüksek doz BCAA’yı da seviyorum. Diğer çoğu vücut geliştirici supplementiyle kıyaslandığında Xtend ucuz bir ürün ve etiketinde listelenen bütün bileşenlerin etkili olduğu biliniyor, boş yere ürüne sıkıştırılmış bir şey yok. Son olarak, Xtend’in bütün aromalarını denedim ve hepsi oldukça iyi.

Eksiler: Supplemente eklenen elektrolitlerin ağırlık kaldıranlar için gerekli bir şey olduğundan emin değilim, ama bir zararları da yok.

Bu incelemenin başında belirttiğim üzere BCAA’lar kasların egzersizden sonra toparlanmasında ve vücudu anabolik bir hâlde tutan pozitif azot dengesini korumada büyük önem arz ediyor. Xtend’i kullanırken bu etkileri fark ettim. Ama daha önce de dediğim gibi sadece EAA alsanız da olur mu sorusu kafamda duruyor. Sonuçta vücudunuzun bütün esansiyel amino asitlere ihtiyacı var, özellikle de yaptığınız egzersizler ağırsa ve amacınız kas yapmaksa. Ben de buradan şu sonucu çıkarıyorum: Egzersiz sırasında BCAA almak en iyi seçim olabilir, çünkü o zamanlarda vücudunuzdaki dallanmış zincirli amino asitler bitmiş olacaktır. EAA’ları egzersizden sonra alabilirsiniz. Ya da sadece whey proteini tüketebilirsiniz. Xtend’in fiyatı oldukça makul, yani bu ürünü alırsanız pişman olmazsınız.

*Dikkat! Türkiye’de satılan Xtend’ler Avrupa ülkeleri standartları gereği “citrulline malate” bileşeni olmadan üretilmiştir. Onun haricinde ürünün içeriği ve etkisi aynıdır.


En Çok Satan BCAA Ürünü


En Çok Satan Glutamin Ürünü

encoksatanglutamin

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.