Whey proteininin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi var. Bunlardan en önemlisi bu protein türününün protein sentezini artırma yetisi. Diğer taraftan, yapılan çok sayıda çalışma balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin de sağlığı olumlu yönde etkilediğini, özellikle kalp hastalığı riskini azalttığını gösteriyor. Bazı araştırmalara göre balık yağı, sahip olduğu anti-inflamatuvar etkilerin yanı sıra kaslarda anabolik bir etki de yaratıyor. Yakın bir zamana kadar elimizde bu ikisinin (whey ve balık yağı) birlikte tüketildiğinde nasıl bir etki oluşacağını araştıran bir çalışma yoktu.

Araştırmacılar, balık yağı ve whey proteininin birbirleri ile etkileşimlerini test etmek için sağlıklı erkeklerden oluşan bir grubu denek olarak seçmişler ve bu gruba 8 hafta boyunca ya 5 gram balık yağı ya da Hindistan cevizi yağı (kontrol grubu) vermişler. Bu sürenin sonunda araştırmacılar denek grubuna önce dinlenir durumdalarken, sonra da, kaslardaki anabolik tepkiyi ölçmek için, bir direnç egzersizinin ardından 30 gram whey proteini vermişler.

Dinlenir durumda tüketilen whey proteini, hem balık yağı grubunun (2,8 kat), hem de Hindistan cevizi yağı grubunun (2,3 kat) kaslarındaki protein sentezini belirgin bir şekilde artırmış. Direnç egzersizi sonrası tüketilen whey proteini ise kaslardaki protein sentezini yine hem balık yağı grubunda (3,6 kat), hem de Hindistan cevizi yağı grubunda (3,2 kat) daha da büyük bir oranda artırmış. Her ne kadar gözlenen bu artışlar balık yağı verilen grupta daha büyük olsa da iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değil. Ancak bu 8 haftalık süreçten sonra balık yağı verilen grubunun iskelet kaslarındaki omega-3 yağ asitlerinin çarpıcı bir şekilde ikiye katlandığını söylemek lazım.

Daha önce yapılan araştırmalar, kas zarlarındaki doymamış yağ asit seviyesinin yükselmesinin sağlığı, özellikle de insülin duyarlılığını, olumlu bir şekilde etkilediğini açıkça göstermişti. Bu araştırma ise iki şeyi doğruluyor: Birincisi, whey proteini güçlü bir anabolizma uyarıcısıdır; ikincisi, balık yağı supplementasyonu iskelet kaslarının yağ asidi profilini sözünü ettiğimiz anabolik etkiyi bozmaksızın geliştiriyor. Düzenli bir şekilde whey proteinini ve omega-3 yağ asitlerini tüketmek, kas yapınızı ve genel sağlığınızı korumak için izleyebileceğiniz etkisi kanıtlanmış beslenme stratejilerinden ikisi.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.