Araştırmalar whey proteininin iştah ve yağ oksidasyonu üzerindeki olumlu etkilerini gösteriyor. Son zamanlarda kilo kontrolüne yardımcı olma potansiyelinden dolayı liflerden de çok söz ediliyor. Bir kaynağı olan dirençli nişasta ince bağırsakta sindirilip emilmeyen bir karbonhidrat.

Whey proteini ve dirençli nişastanın birlikte tüketimi ilk olarak 70 kadın deneğin kullanıldığı bir çalışmada incelenmiş. Bu kadınlara dört farklı günde dört farklı kahvaltı verilmiş: (1) 45 gram normal nişasta (mumsu mısır), (2) 45 gram normal nişasta ve 20 gram whey, (3) 40 gram dirençli nişasta ve (4) 40 gram dirençli nişasta ve 20 gram whey proteini.

Dört kahvaltı da yaklaşık 400 kalori içeriyormuş. Dört kahvaltı da yemekten sonraki 3 saatlik dilimde enerji artışı sağlamış, bu konuda aralarında bir fark görülmemiş. Ancak normal nişasta içeren kahvaltıların dirençli nişasta içerenlere kıyasla daha az yağ yaktığı anlaşılmış. Dirençli nişasta ile whey proteininin birleştirildiği kahvaltı bu 3 saatlik dilimde en yüksek yağ yakımını sağlamış. Araştırmacılar bu kahvaltıyı aynı zamanda daha düşük kan şekeri ve daha yüksek tokluk hormonları ile ilişkilendiriyorlar. İster normal nişasta ister dirençli nişasta ile birleştirilsin, protein içeren yemekler açlığı daha iyi bastıyor, yenen yemek miktarını azaltıyor ve iştahı azaltıp tokluk hissini artırıyor.

Bu bulgular whey proteinini daha yüksek yağ oksidasyonu ve tokluk hissi ile ilişkilendirenleri ve bu proteinin dirençli nişasta ile birleştirildiğinde bu etkilerin daha da artacağı fikrini doğruluyor. Biz psilyum, kepek, chia tohumu ve glukomannan gibi diğer lif kaynaklarının dirençli nişasta ile aynı etkiyi yapacağını düşünüyoruz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.