Araştırmalar whey proteini zengini bir beslenme düzeninin kilo verdirdiğini ve yağ yaktırdığını gösteriyor. Bu durumun nedenlerinden biri bu protein türünün tokluk hissi vererek insanları daha az kalori tüketmeye sevk etmesi olabilir. Burada tokluk ile yemekten sonra midede hissedilen doygunluk hissi kastediliyor.

Whey proteininin tokluk üzerindeki tesirine dair ipuçları arayan araştırmacılar, özellikle bu protein türünün iştahı kontrol ettiği bilinen hormonlar üzerindeki etkilerini test etmişler. Araştırmadaki denekler, laboratuvara iki kere gelen normal kilolu sağlıklı kadınlardan oluşuyor. Denekler laboratuvara her gelişlerinde 327 kalori içeren bir deney içeceği içmişler. Birinci gelişlerinde içtikleri içecek neredeyse tamamen karbonhidratlardan oluşuyormuş. İkinci gelişlerinde içtikleri içecekte ise karbonhidratların bir kısmı çıkarılmış ve yerlerine 45 gram whey proteini konulmuş. İçeceklerin içilmesinden sonraki 2 saat içinde deneklerden kan alınmış ve kendilerine pirinç içerikli bir yemek yedirilmiş. İlginç bir şekilde whey proteini içeren içeceği tüketen deneklerin sonraki iki saat içinde çok daha az yemek yedikleri gözlenmiş. Tamamen karbonhidrattan oluşan içeceği tüketen grubun, whey proteini de içeren içeceği tüketen gruba kıyasla pirinç yemeğini yerken ortalama 100 kalori daha fazla tükettikleri ölçülmüş. Whey proteini de içeren içeceğin tüketilmesinin ardından toklukla ilintilendirilen amino asitlerin ve mide – bağırsak hormonların kandaki değerinin yükseldiği anlaşılmış. Bu amino asit ve hormonların arasında kolesistokinin, glukagon-benzeri peptid 1, peptid tirosin – tirosin ve pankreatik polipeptid de var.

Bu araştırmadan çıkarılabilecek en önemli sonuç, whey proteininin karbonhidrata kıyasla daha fazla tokluk hissi sağlıyor olması; ki bu sonuç, wheyi kilo kontrolü hedefleyen beslenme düzenlerinde sağlıklı bir protein kaynağı olarak işaret eden artan sayıdaki çalışmaları destekler nitelikte.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.