Bütün kilo verme programlarının amacı kural olarak mevcut kas kütlesini korurken veya hatta geliştirirken vücuttaki yağ miktarını azaltmaktır. Bu kural özellikle fazla kilolu yaşlı insanlar için geçerlidir; çünkü yaşlı insanlarda kas kütlesi kaybı riski daha fazladır, yaşlı insanların vücutları tüketilen proteine gençlerinkiler kadar duyarlı değildir. Kilo verme sürecinde kasları korumada izlenebilecek iki strateji whey proteini tüketmek ve direnç egzersizi yapmaktır. Hollandalı araştırmacılar bu iki stratejiyi günlük kalori tüketimini 600 ile sınırlayan ve 13 hafta boyunca haftada 3 defa direnç egzersizi yapan obez kadın ve erkeklerden oluşan bir grubu izleyerek incelemiş.

Denekler iki gruba ayrılmış. Birinci gruba protein içermeyen 150 kalorilik bir karbonhidrat içeceği verilmiş. İkinci gruba ise 21 gram whey proteini artı ekstra lösin (toplam 2,8 gram) içeren yine 150 kalorilik bir içecek verilmiş. Lösin, protein içeren besinlerde doğal olarak bulunan bir amino asit ve özellikle whey proteininde yüksek miktarda bulunuyor. Burada az miktarda lösin, whey proteinine dozdaki toplam miktarı 2,8 grama çıkarmak için sonradan eklenmiş. Tüm denekler içeceklerini haftada toplam 10 defa, sabah kahvaltıdan önce ve egzersizlerden sonra içmişler. Whey içeceği verilen grup hem daha fazla kilo vermiş (2,8’ye karşı 3,4 kilogram), hem de daha fazla yağ yakmış (2,5’e karşı 3,2 kilogram); ama aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı değil. Asıl fark şu: Whey içeceği verilen grubun kas kütlesi artarken (0,4 kilogram), karbonhidrat içeceği verilen grubun kas kütlesi azalmış (0,5 kilogram). Bu bulgular kilo verme sürecinde her gün düzenli olarak whey proteini ve lösin tüketmenin faydalarını ortaya koyuyor.

Eğer proteini daha ziyade bitkisel kaynaklardan alıyorsanız ya da vejetaryenseniz bitkisel protein kaynaklarının whey proteindeki lösin seviyesinin ancak yarısını içerdiğini bilmeniz gerekir. Lösin, vücuttaki protein sentezini harekete geçiren amino asitlerin muhtemelen en önemlisi. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalar, whey proteininin kas yapımı destekleyen etkilerini aynı miktarda görmek için iki kat fazla bitkisel kaynaklı protein tüketmek gerektiğini gösteriyor. Bu iki kat fazla bitki proteini dozu kas yapmak için gerekli olan 2,5 – 3 gramlık lösin miktarını sağlıyor. Eğer 40 – 50 gramdan az bitkisel kaynaklı protein veya 25 – 30 gramdan az whey proteini tüketiyorsanız, üzerine bir miktar lösin ekleyerek tükettiğiniz proteinin kas yapma potansiyelini artırabilirsiniz.


En Çok Satan Whey Protein Ürünü

whey


En Çok Satan BCAA Ürünü

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.